Na czym polega fotowoltaika?

Na czym polega fotowoltaika?

Na czym polega fotowoltaika? To pytanie zadaje sobie tysiące osób każdego dnia.

Fotowoltaika jest jednym z rodzajów zielonej energii, który staje się coraz bardziej popularny wśród odbiorców indywidualnych oraz firm. Promocja instalacji fotowoltaicznych oraz związane z nią dofinansowania sprawiają, że jest to obecnie świetny sposób na bardzo duże oszczędności. Na czym dokładnie polega fotowoltaika? Dlaczego jest tak opłacalna oraz jakie są wszystkie korzyści z jej stosowania? – Na te oraz pozostałe pytania warto znać odpowiedzi.

Fotowoltaika – czym jest i dlaczego się opłaca

Fotowoltaika to dziedzina techniki, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Dzieje się tak za sprawą paneli słonecznych przechwytujących jednostki światła i wprawiających w ruch elektrony tworzące prąd stały. Aby energia ta mogła zostać wykorzystana w domu, zamieniania jest na prąd zmienny za pomocą inwertera solarnego. Montaż odpowiedniej liczby paneli umożliwia w 100% pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, co pozwala obniżyć koszty związane z zakupem prądu nawet o 90%. Połączenie ekologii oraz ekonomii sprawia, że fotowoltaika jest rozwiązaniem cieszącym się stale rosnącym zainteresowaniem. Tym bardziej, że dzięki programom dofinansowań można uzyskać bardzo duże ulgi podatkowe z tytułu zakupu instalacji fotowoltaicznych. Inwestycja w zieloną energię może zwrócić się już po 6-7 latach, co przy żywotności paneli wynoszącej aż 30 lat, oznacza zdecydowany zysk.

Zasady działania paneli fotowoltaicznych

Głównym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele wykonane z krzemu, który podczas procesu przechwytywania fotonów, czyli najmniejszych jednostek światła, wprawia w ruch elektrony, w efekcie czego produkowana jest energia elektryczna. W ten sposób wytwarzany jest prąd stały, który następnie trafia do inwertera solarnego, gdzie zamieniany jest na prąd zmienny zasilający urządzenia elektryczne. Panele solarne montuje się zazwyczaj na dachach w taki sposób, by skierowane były na południe bądź zachód, i przechwytywały jak największą dawkę promieni słonecznych. Należy przy tym unikać wszelkich zaciemnień mogących zmniejszać efektywność działania paneli. Energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną, ze względu na większe napięcie niż prąd z sieci, zużywana jest w pierwszej kolejności. Z kolei nadmiar wytworzonego prądu przesyłany jest do sieci publicznej przez licznik dwukierunkowy. Kiedy nasze zapotrzebowanie na prąd się zwiększa, możemy pobrać go z sieci publicznej w ciągu jednego roku. Jest to sposób na magazynowanie energii elektrycznej w sieci na podstawie systemu opustów.

Korzyści ze stosowania

Użytkownicy cenią fotowoltaikę szczególnie ze względu na oszczędności związane z zakupem prądu. Wystarczy dobrać odpowiednią moc instalacji, a wcześniej postarać się o odpowiednie dofinansowanie na zakup instalacji dla domu. Tego typu inwestycja zaczyna zwracać się w momencie podłączenia instalacji do sieci. Biorąc pod uwagę żywotność paneli, która wynosić może nawet 30 lat, to fotowoltaika jest długofalową inwestycją, która przy okazji uniezależnia nas od wzrostu cen energii elektrycznej. Rząd promuje energie pozyskiwaną ze słońca  ze względu na brak emisji zanieczyszczeń oraz szkodliwych substancji. Istotną zaletą instalacji fotowoltaicznych jest ich bezobsługowość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Zaprojektowanie oraz montaż wystarczy zlecić specjalistom, którzy dobiorą właściwą moc paneli oraz ich umiejscowienie na dachu. Fotowoltaika dla domu zwiększa jego wartość, co ma znaczenie dla każdego, kto traktuje dom jako inwestycję.

Jak dobrać moc fotowoltaiki

Instalacja fotowoltaiczna powinna być przede wszystkim dostosowana do zużycia prądu w danym gospodarstwie. Oblicza się go najczęściej na podstawie rachunków z całego roku. W ten sposób można dobrać panele o odpowiedniej mocy i powierzchni. Warto przy tym założyć możliwy wzrost zapotrzebowania na energię, wynikający z planowanego zakupu dodatkowych urządzeń. Na moc paneli wpływ ma również ekspozycja względem słońca. W przypadku mało korzystnej ekspozycji dachu konieczne jest dobieranie instalacji o większej mocy, by mogła ona w pełni pokryć zapotrzebowanie danego gospodarstwa. Nie każdy dach też nadaje się do tego, by zainstalować na nim odpowiednią liczbę paneli. Dlatego jeśli zastanawiamy się nad instalacją paneli fotowoltaicznych, najlepiej jest poprosić o pomoc specjalistów. Będą oni w stanie powiedzieć nam, czy instalacja jest możliwa w naszym przypadku. Co istotne, ułożenie paneli możliwe jest na różnego rodzaju dachach – również bardziej płaskich, czy o innej, niż południowa ekspozycji. Niski kąt nachylenia dachu można zniwelować odpowiednią konstrukcją, a panele słoneczne skierować zarówno na stronę południową, jak też zachodnią.

Może Cię zaciekawić: Jakiej mocy fotowoltaikę wybrać do domu jednorodzinnego?

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – różnice

Panele fotowoltaiczne bardzo często mylone są z kolektorami słonecznymi. Wprawdzie obie instalacje wykorzystują energię słoneczną i wyglądają podobnie, ale działają na zupełnie innych zasadach. Kolektory energię przetwarzają na ciepło, które transportowane jest za pomocą niezamarzającego płynu do budynku, gdzie spożytkowane jest do ogrzewania wody lub pomieszczeń. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd. Dzieje się to za sprawą wykorzystania efektu fotoelektrycznego. W trakcie którego fotony w strukturze płytki krzemowej z której wykonany jest panel, wprowadzane są w ruch za pomocą padających na nie cząsteczek światła. W ten sposób wytwarzana jest energia elektryczna, którą można wykorzystać w domu do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. O ile niewykorzystanie całej mocy w kolektorach słonecznych może prowadzić do ich przegrzania, to w przypadku paneli fotowoltaicznych nadwyżka prądu przekazywana jest do sieci, i możemy odebrać ją w ciągu roku, kiedy tylko zwiększone zostanie nasze zapotrzebowanie na energię.

Fotowoltaika dla firm

Instalacje fotowoltaiczne dla firm to niezależność energetyczna, co ma ogromne znaczenie przy stale rosnących cenach prądu. Przedsiębiorcy mogą zużyć produkowany przez siebie prąd na dwa sposoby – wykorzystać go wyłącznie na własne potrzeby lub wyprodukowane nadwyżki sprzedać do sieci energetycznej. Bardzo często firmy łączą oba te rozwiązania, co pozwala im oszczędzać i zarabiać jednocześnie. Własna instalacja pozwala również uniknąć wszelkich ograniczeń w zużyciu prądu, a także przerw w dostawach spowodowanych awariami sieci. Nowoczesne firmy inwestując w odnawialne źródła energii dbają ponadto o swój wizerunek troszcząc się o środowisko naturalne.

Może Cię zaciekawić: Jak fotowoltaika wpływa na rozwój firmy?

Fotowoltaika dla domu

Panele fotowoltaiczne w domu jednorodzinnym są inwestycją na lata pozwalającą na duże oszczędności w rachunkach za prąd. Dzięki programom dofinansowań można liczyć na duże ulgi podatkowe związane z zakupem instalacji. Wynosi ona obecnie aż 53 000 zł i może być rozliczona przez 6 lat od momentu zainstalowania przez nas paneli. W efekcie inwestycja tego typu zwraca się już po kilku latach. W perspektywie dwóch dziesięcioleci oszczędności na rachunkach za prąd wynieść mogą nawet dziesiątki tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę żywotność paneli, która wynosi co najmniej 25 lat, a także bezawaryjność instalacji, to inwestycja jest świetnym rozwiązaniem.

Fotowoltaika dla gospodarstw

Instalacja paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach rolnych również jest bardzo opłacalna. Rolnik oraz hodowca mogą skorzystać z 25% ulgi inwestycyjnej obniżającej podatek rolny. W praktyce oznacza to, że istnieje możliwość obniżenia kwoty zakupu i montażu instalacji o 25%. Poza tym gospodarstwa też mogą przekazywać nadwyżki energii do sieci i wykorzystywać je w późniejszym okresie. Takie rozwiązanie oznacza dużo mniejsze rachunki za prąd w okresie grzewczym. Ponadto rolnicy prowadzący działalność gospodarczą i będący także płatnikami VAT mogą odliczyć podatek z tytułu montażu instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowania

Od stycznia tego roku, za sprawą ulgi termomodernizacyjnej, istnieje możliwość odliczenia fotowoltaiki od podstaw podatku. Z takiej możliwości skorzystać mogą zarówno osoby indywidualne, jak też przedsiębiorcy i rolnicy chcący wybudować elektrownie słoneczne na potrzeby własnych firm i gospodarstw. Wysokość wydatków, jakie możemy odliczyć od dochodu wynosi aż 53 000 i kwota ta dotyczy wartości instalacji. Wśród wydatków, jakie można odliczyć znajdują się pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne, wraz z osprzętem i montażem.

Sprawdź więcej na: Program mój prąd

Wystarczy skontaktować się z naszymi doradcami, aby uzyskać pomoc w doborze mocy instalacji, ustaleniu jej lokalizacji oraz formie finansowania.

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów