Zwiększone limity zużycia prądu.

Światło dzienne ujrzał projekt ustawy “o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”. Dowiedzieliśmy się z niego, jak będą przedstawiały się ceny energii elektrycznej w 2023 roku. Okazuje się, że niezależnie od cen hurtowych na rynku, obowiązywać będą tzw. ceny maksymalne.

Co to oznacza w rzeczywistości?
Ustawodawca określił graniczną stawkę netto, którą poniosą konsumenci. Cena gwarantowana wyniesie 693 zł/MWh i będzie obowiązywać, gdy abonenci przekroczą określone limity zużycia rocznego:
– 2000 kWh,
– 2600 kWh, jeżeli w domostwie znajduje się osoba lub osoby z niepełnosprawnościami,
– 3000 kWh, jeżeli rodzina posiada Kartę Dużej Rodziny.

Kogo dotyczy zamrożenie cen prądu?

Nad cenami prądu, ma zostać rozłożony przysłowiowy parasol ochronny w postaci mechanizmu, dzięki któremu taryfa dotycząca cen prądu zostanie zamrożona. Oznacza to, że tegoroczna opłata będzie obowiązywać także w roku kolejnym. Warunkiem zamrożenia stawki jest utrzymanie zużycia energii elektrycznej do powyższych limitów.

O ile wzrosną rachunki gospodarstw przekraczających limity?

Warto pamiętać, że obecnie w ramach Tarczy Antyinflacyjnej stawka VAT na energię elektryczną wynosi 5%, natomiast w przypadku jej zniesienia, stawka ta wzrośnie do 23%. Póki co, nie znamy opłat akcyzowych i dystrybucyjnych, które również znacząco mogą podnieść ceny rachunków za prąd.

Przyjmijmy, że domostwo rocznie zużywa 3000 kWh, przy stawce ok. 0,72 zł/kWh, rachunek na koniec roku wyniesie ok. 2 168 zł. Natomiast w 2023 r., uwzględniając VAT na poziomie 23% i opłatę dystrybucyjną powiększoną o 20%, stawka za kWh w przybliżeniu wyniesie 1,28 zł, zaś rachunek to koszt ok. 2 983 zł. Na podstawie powyższej analizy, zestawiając obie całoroczne faktury, ta przyszła prawdopodobnie wzrośnie o 40%.

Co zmieniło się w lipcu 2023? Aktualizacja danych

Z racji trwającej wojny energetycznej, 10 lipca tego roku rząd przyjął nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Wszystko po to, aby skutki konfliktu nie wpłynęły znacząco na krajową gospodarkę, a co za tym idzie na portfele obywateli.

Dotychczasowe limity obowiązywały przez 6 miesięcy. Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, okres ten pozwolił na dokładne przeanalizowanie sytuacji i wyciągniecie wniosków. W konsekwencji rządzący uznali, że limity są zbyt niskie i ulegną zmianie.

Brak wzrostu cen obowiązuje do limitu dla:
– gospodarstw domowych z 2000 do 3000 kWh;
– rodzin z osobą niepełnosprawną z 2600 do 3600 kWh;
– rolników i posiadaczy Karty Dużej rodziny z 3000 do 4000 kWh.

Wprowadzone zostały również zmiany dla podmiotów wrażliwych, samorządów, sektora MŚP i niektórych podmiotów użyteczności publicznej. Jednostki te zostały objęte parasolem ochronnym, który dotyczy niższej maksymalnej stawki za energię elektryczną. Będzie ona wynosić 693 zł za 1000 kWh, czyli tyle ile obecnie w przypadku gospodarstw domowych.

Jak uchronić swój budżet domowy przed podwyżkami?

Aby zminimalizować galopujące ceny prądu, warto rozważyć kwestię pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Domowa elektrownia w postaci instalacji fotowoltaicznej jest gwarancją oszczędności pieniędzy i większej niezależności energetycznej.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, zachęcamy do kontaktu z naszymi Doradcami. Odpowiedzą na każde pytanie oraz bezpłatnie wykonają wycenę przyszłej inwestycji.
Tel.: 882 125 032
E-mail.: kontakt@wojtmar.com.pl

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok? Planując zakup pompy ciepła, musimy wybrać rodzaj urządzenia. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, dlatego warto przed zakupem poszukać o nich informacji w Internecie. Polacy coraz częściej decydują się na pompy ciepła powietrze-woda i tu właśnie pojawia się pytanie: monoblok czy  split? Każda z opcji posiada swoje indywidualne […]

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki? Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce rośnie. W związku z tym, wielu Polaków jeszcze bardziej czekało na wejście w życie nowego programu dofinansowań. Komu przysługuje dotacja oraz jaki jest budżet programu? Na jaką kwotę możemy liczyć i do kiedy potrwa nabór? W poniższym artykule znajdziesz […]

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać? Jeżeli planujemy zakup pieca do naszego domu. Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o samym materiale opałowym, jakim jest pellet. Kupując u zaufanych producentów mamy gwarancje ekologicznego oraz wydajnego paliwa. Godnym uwagi jest fakt, iż materiał najczęściej jest produkowany z trocin drzewnych, które nie miały wcześniej praktycznie żadnego zastosowania. Granulat zostaje […]