czyste-powietrze-2033-poznaj-szczegoly

Czyste Powietrze 2023. Poznaj szczegóły programu!

W ubiegłym miesiącu, informowaliśmy o nadchodzących zmianach w Programie Czyste Powietrze. Na tamtą chwilę, wiadome było, że progi dofinansowań zostaną zwiększone. Po spotkaniu #TweetupKlimat, które dotyczyło planowanych zmian w rządowym programie oraz omawiano temat OZE – wiemy znacznie więcej. W zgromadzeniu wzięli udział m.in. Minister Klimatu i Środowiska – Anna Moskwa oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów – Paweł Mirowski. Podczas spotkania podano istotne informację na temat projektu Czyste Powietrze 2023. Poznaj szczegóły programu!

Progi dochodowe w programie Czyste Powietrze 2023

Styczniowa odsłona projektu Czyste Powietrze wyróżnia 3 progi dofinansowań, uzależnione od dochodów potencjalnych Beneficjentów:

  1.  podstawowy poziom dofinansowania – roczny dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 000 zł,
  2.  podwyższony poziom dofinansowania – przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, może wynieść maksymalnie 2 651 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego, dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 1 894zł.
  3. najwyższy poziom dofinansowania – miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, nie może przekroczyć 1 526 zł. Natomiast dla domostwa wieloosobowego, dochód maksymalny to 1 090 zł.

Wnioskodawco, jeżeli będziesz starał się o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania, musisz spełnić pewien warunek. Mianowicie, aby uzyskać jeden z wymienionych grantów, Twoim obowiązkiem jest załączenie zaświadczenia o dochodach. Otrzymasz je w gminie, w której zamieszkujesz.

Ile dofinansowania można uzyskać w programie Czyste Powietrze 2023?

Kwoty dotacji w edycji 3.0 uległy znacznemu podwyższeniu. Suma wsparcia finansowego, o które może ubiegać się Wnioskodawca, zależy od zakresu przedsięwzięcia. Jeżeli jest to kompleksowa termomodernizacja budynku wraz z mikroinstalacją PV, wtedy kwoty w stosunku do powyższych kategorii przedstawiają się następująco: 66 000 zł, 99 000 zł, 135 000 zł. Więcej informacji na temat wysokości dofinansowań znajdą Państwo na grafice poniżej, jak również na oficjalnej stronie programu Czyste Powietrze.

progi-wyskosc-dotacji-czyste-powietrze-2023
Grafika przedstawia wysokość dotacji, które można otrzymać w programie Czyste Powietrze 2023.

Od kiedy, do kiedy, dla kogo? – Czyste Powietrze 2023.

Edycja 3.0 projektu startuje już niebawem, dlatego też chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacjami, zwłaszcza, że znamy szczegóły programu Czyste Powietrze 2023. Nabór wniosków do nowej odsłony projektu rozpocznie się 3 stycznia 2023 roku. Potrwa on do 2029 roku, zaś podpisywanie umów z Wnioskodawcami do 31 grudnia 2027 roku.

Zmian nie dokonano w przypadku kryteriów odbiorców programu. Projekt kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. Warto zaznaczyć, że jeżeli jeden obiekt podzielony jest na więcej niż dwie części mieszkalne, to wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Maksymalny podział budynku z wyodrębnionymi księgami wieczystymi wynosi 2 części mieszkalne.

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2023. Co nowego?

Beneficjencie, jeżeli planujesz kompleksową termomodernizację od A do Z, musisz pamiętać o istotnej kwestii – audyt energetyczny. Musi go wykonać specjalista z odpowiednimi do tego uprawnieniami. Brzmi niezbyt zachęcająco? Bez obaw! Poniesione koszty za usługę uwzględnij w kosztorysie, a otrzymasz ich zwrot. Ponadto koszt audytu nie wlicza się do kwoty maksymalnego progu dotacji.

Kolejną zmianą w programie Czyste Powietrze 2023, jest możliwość złożenia 2 wniosków. Grantobiorco, w poprzedniej edycji uzyskałeś dotację na wymianę źródła ogrzewania? W nadchodzącej odsłonie możesz uzyskać wsparcie finansowe na termomodernizację budynku mieszkalnego.

Istotną modyfikacją jest kwestia kosztów kwalifikowanych. Dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia były rozliczane w kwotach brutto. Od stycznia kosztami kwalifikowanymi są wydatki netto, a więc bez podatku VAT.

Planujesz wymianę urządzenia grzewczego lub gruntową termomodernizację?

Jeżeli zamierzasz wymienić “starego kopciucha” lub inne urządzenie grzewcze, które posiadasz na nowe, spełniające normy emisji CO2, możemy Ci w tym pomóc! Co więcej, dołożymy wszelkich starań, aby dotacja, o która dla Ciebie zawnioskujemy zrekompensowała poniesiony wydatek na zastąpienie obecnego źródła ciepła. Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz Doradca się z Tobą skontaktuje.

Tel.: 882 125 032
E-mail.: kontakt@wojtmar.com.pl

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok? Planując zakup pompy ciepła, musimy wybrać rodzaj urządzenia. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, dlatego warto przed zakupem poszukać o nich informacji w Internecie. Polacy coraz częściej decydują się na pompy ciepła powietrze-woda i tu właśnie pojawia się pytanie: monoblok czy  split? Każda z opcji posiada swoje indywidualne […]

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki? Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce rośnie. W związku z tym, wielu Polaków jeszcze bardziej czekało na wejście w życie nowego programu dofinansowań. Komu przysługuje dotacja oraz jaki jest budżet programu? Na jaką kwotę możemy liczyć i do kiedy potrwa nabór? W poniższym artykule znajdziesz […]

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać? Jeżeli planujemy zakup pieca do naszego domu. Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o samym materiale opałowym, jakim jest pellet. Kupując u zaufanych producentów mamy gwarancje ekologicznego oraz wydajnego paliwa. Godnym uwagi jest fakt, iż materiał najczęściej jest produkowany z trocin drzewnych, które nie miały wcześniej praktycznie żadnego zastosowania. Granulat zostaje […]