jak-dobrac-moc-pompy-ciepla-powietrze-woda

Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?

Prawidłowy dobór mocy naszej pompy ciepła jest bardzo ważny. Dobrze dobrane urządzenie zapewnia maksymalny komfort cieplny, gwarantuje zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych ale przede wszystkim dłuższą żywotność urządzenia, dlatego jest to kluczowy element przy wycenie inwestycji. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania naszym Specjalistom, którzy dokładnie przeanalizują wszystkie czynniki oraz indywidualnie dobiorą moc pompy ciepła do potrzeb Inwestora. Jednak na początku warto samemu zapoznać się z tematem i zwrócić uwagę na najważniejsze parametry.

Czym kierować się podczas wyboru mocy?

Przy doborze mocy pompy ciepła trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych danych, dotyczących m. in:

  • Zapotrzebowania na ciepło w naszym budynku
  • Powierzchni budynku
  • Wysokości rocznego zużycia wody
  • Średniej rocznej temperatury w naszej okolicy
  • Grubości zastosowanego w domu ocieplenia

pompa-ciepla-heiztechnik-calla-verde-wojtmar

Zbyt duża moc pompy ciepła

Dobierając za dużą moc urządzenia znacząco zwiększamy koszty – zarówno zakupu samej pompy ciepła jak i eksploatacji, ponieważ urządzenie większej mocy zużywa więcej prądu. To dopiero początek naszych wydatków. Konieczne również będzie zwiększenie zasobnika na ciepłą wodę użytkową (C.W.U.) oraz zapewnienie odpowiedniego przepływu wody w instalacji C.O.. Zmniejszy się również sama wydajność urządzenia, ponieważ odczujemy spadek współczynnika COP.

Skutki doboru za małej mocy pompy ciepła

Dobranie niewystarczającej mocy również bardzo negatywnie wpływa na nasze urządzenie. Przede wszystkim zwiększają się koszty eksploatacyjne, ponieważ sprężarka szybciej się zużywa. Pracując podczas niższych temperatur na zewnątrz, urządzenie bardzo traci swoją wydajność. Grzałka elektryczna włącza się dużo częściej, jednocześnie generując wyższe koszty za energię elektryczną.

Jakie jest zapotrzebowanie cieplne naszego domu?

Ważnym aspektem jest ocieplenie naszego budynku mieszkalnego. Jeżeli termoizolacja jest odpowiednia, to z pewnością pozwoli to nam na wybór niższej mocy pompy ciepła. Przekłada się to na zmniejszenie poboru prądu oraz znaczne zwiększenie oszczędności pieniędzy. W zależności od właściwości termoizolacyjnych jesteśmy w stanie oszacować zapotrzebowanie budynku na ciepło:

  • Stary dom posiadający słabą izolację: 120 W/m2
  • Budynek z poprawną izolacją cieplną: 70 W/m2
  • Nowo wybudowany budynek z dobrą izolacją: 50 W/m2
  • Dom niskoenergetyczny: 40 W/m2
  • Budynek pasywny wyróżniający się doskonałą izolacyjnością: 10 W/m2

Wartość COP w doborze mocy pompy ciepła

Współczynnik COP określa wydajność oraz efektywność pompy ciepła. Energia pozyskiwana jest głównie z otaczającego powietrza, jednocześnie w małym stopniu pobierając ją z sieci energetycznej. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza na zewnątrz, wzrasta pobór prądu oraz zmniejsza się sprawność. Ze względu na to, warto spojrzeć, czy urządzenie posiada wysoki współczynnik COP, ponieważ świadczy on o wydajności i wysokiej klasie urządzenia.

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej

Jeżeli oczekujemy, aby urządzenie utrzymywało ciepło, jednocześnie podgrzewając C.W.U., warto wziąć pod uwagę zwiększenie ewentualnej mocy pompy ciepła. Wykorzystanie ciepłej wody mierzy się w litrach oraz jest zależne od liczby domowników. Warto dodać, iż pompa Calla Verde firmy Heiztechnik, jest fabrycznie wyposażona w 250 litrowy zbiornik C.W.U. zapewniając tym samym komfort oraz wygodę. Przyjmuje się wartość, iż jedna osoba w domu wykorzystuje dziennie 50 litrów wody, co skutkuje wykorzystaniem 0.25 kW mocy. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy zwiększyć moc naszej pompy ciepła o minimum 1 kW.

Podsumowanie

Mam nadzieję, iż przybliżyłem Cię do doboru mocy swojej przyszłej pompy ciepła. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, zachęcam do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy odpowiedzą na każde pytanie oraz bezpłatnie wykonają wycenę przyszłej inwestycji. Serdecznie zapraszam do przeczytania innych artykułów o tematyce pomp ciepła, kotłów na pellet oraz instalacji fotowoltaicznych. Zawierają one wiele wartościowych informacji oraz przedstawiają zalety korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok? Planując zakup pompy ciepła, musimy wybrać rodzaj urządzenia. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, dlatego warto przed zakupem poszukać o nich informacji w Internecie. Polacy coraz częściej decydują się na pompy ciepła powietrze-woda i tu właśnie pojawia się pytanie: monoblok czy  split? Każda z opcji posiada swoje indywidualne […]

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki? Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce rośnie. W związku z tym, wielu Polaków jeszcze bardziej czekało na wejście w życie nowego programu dofinansowań. Komu przysługuje dotacja oraz jaki jest budżet programu? Na jaką kwotę możemy liczyć i do kiedy potrwa nabór? W poniższym artykule znajdziesz […]

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać? Jeżeli planujemy zakup pieca do naszego domu. Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o samym materiale opałowym, jakim jest pellet. Kupując u zaufanych producentów mamy gwarancje ekologicznego oraz wydajnego paliwa. Godnym uwagi jest fakt, iż materiał najczęściej jest produkowany z trocin drzewnych, które nie miały wcześniej praktycznie żadnego zastosowania. Granulat zostaje […]