jak-działa-system-hems-ems-fotowoltaika

System zarządzania energią HEMS/EMS. Co to jest i jak działa?

Żyjemy w czasach ciągłego rozwoju, podczas którego niepotrzebnie cierpi środowisko wokół nas. Sytuacja pogarsza się, ponieważ produkcja energii w tradycyjny sposób, wiąże się z emisją szkodliwych gazów. Skutkuje to zmianami klimatu oraz negatywnym wpływem na stan zdrowia mieszkańców planety.

Rozwiązaniem na to są coraz popularniejsze systemy zarządzania energią HEMS (Home Energy Management System) i EMS (Energy Management System), które mają za zadanie maksymalnie zoptymalizować zużycie energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Wspomniane urządzenia również posiadają duży wpływ na zmniejszenie rachunków za prąd, ponieważ większa część wyprodukowanej energii znajduje zastosowanie w codziennym użytkowaniu.

Jak działają systemy HEMS/EMS?

Systemy zarządzania energią to nowoczesne urządzenia, które razem z falownikiem stanowią główny punkt transmisji danych w budynku. Urządzenia odpowiadają za monitoring produkcji oraz zapis informacji dotyczących zużycia energii. Następnie wykorzystując wykonane analizy, system odpowiednio optymalizuje oraz rozprowadza energię w taki sposób, aby zwiększyć autokonsumpcję i osiągnąć ustalone cele.

Warto zapoznać się z tematem systemów zarządzania HEMS/EMS, szczególnie jeśli rozliczamy się w systemie Net-Billing. Instalacja fotowoltaiczna w tym przypadku zasila wszystkie urządzenia w momencie jej produkcji, a następnie nadwyżki wyprodukowanej energii sprzedajemy do sprzedawcy energii elektrycznej za cenę ustaloną na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).

Ze względu na to, warto korzystać z urządzeń o dużym poborze mocy, typu pralka lub bufor ciepła w ciągu dnia, gdy produkcja energii jest największa. Wpłyniemy dzięki temu na zużycie prądu oraz sprawimy, iż dom stanie się dużo bardziej energooszczędny.

Zalety systemów zarządzania energią

Korzystając z systemu zarządzania energią, odpowiednio rozprowadzamy energię oraz uzyskujemy regularne analizy, które pozwalają nam stale osiągać świetne wyniki w kwestii oszczędności energii.

Głównymi zadaniami systemów HEMS/EMS oraz zaletami wynikającymi z ich pracy jest:

  • Optymalizacja i kontrola przepływu energii.
  • Lepsze wykorzystanie energii z instalacji fotowoltaicznej.
  • Zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.
  • Zarządzanie dystrybucją prądu.
  • Monitoring płynności pod kątem kosztów i zapotrzebowania.

Dofinansowanie w programie Mój Prąd 4.0

Rząd bardzo mocno wspiera inwestycje w ekologiczne rozwiązania. W ramach programu Mój Prąd 4.0, decydując się na system zarządzania energią w zestawie z instalacją fotowoltaiczną oraz magazynem energii lub ciepła mamy możliwość uzyskania wysokich dotacji. Jednak warto wiedzieć, iż kwoty dofinansowań na system zarządzania energią HEMS/EMS nie mogą być większe niż 3 000 zł i nie powinny przekraczać 50% kosztów inwestycji. Warto zaznaczyć, że decydując się na inwestycję, sumujemy kwoty dofinansowań z każdego urządzenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać dopłatę w wysokości nawet 20 500 złotych.

Serdecznie zapraszamy do wizyty na naszego bloga, gdzie znajdziemy wiele szczegółowych oraz istotnych treści z branży OZE. Dodatkowo w dedykowanym artykule Mój Prąd 4.0 – co warto wiedzieć o dofinansowaniu? zawarte są najważniejsze informacje oraz warunki wzięcia udziału w programie.

 

 

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok? Planując zakup pompy ciepła, musimy wybrać rodzaj urządzenia. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, dlatego warto przed zakupem poszukać o nich informacji w Internecie. Polacy coraz częściej decydują się na pompy ciepła powietrze-woda i tu właśnie pojawia się pytanie: monoblok czy  split? Każda z opcji posiada swoje indywidualne […]

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki? Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce rośnie. W związku z tym, wielu Polaków jeszcze bardziej czekało na wejście w życie nowego programu dofinansowań. Komu przysługuje dotacja oraz jaki jest budżet programu? Na jaką kwotę możemy liczyć i do kiedy potrwa nabór? W poniższym artykule znajdziesz […]

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać? Jeżeli planujemy zakup pieca do naszego domu. Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o samym materiale opałowym, jakim jest pellet. Kupując u zaufanych producentów mamy gwarancje ekologicznego oraz wydajnego paliwa. Godnym uwagi jest fakt, iż materiał najczęściej jest produkowany z trocin drzewnych, które nie miały wcześniej praktycznie żadnego zastosowania. Granulat zostaje […]