ulga-inwestycyjna-rolnicza-fotowoltaika-blog

Ulga inwestycyjna dla gospodarstw rolniczych 2022

Instalacje fotowoltaiczne przez ostatnie lata zyskały niesamowitą popularność. Obecna sytuacja spowodowała ogromne zapotrzebowanie na tanią i ekologiczną energię elektryczną w domach i przedsiębiorstwach. Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest możliwość obniżenia rachunków za prąd do minimum, co coraz częściej wykorzystują również rolnicy prowadzący gospodarstwa. Gospodarstwa rolnicze to w rzeczywistości maszyny, chłodnie oraz magazyny które w rzeczywistości pobierają ogromne zużycie energii. Tym samym generując ogromne kwoty na rachunkach za energię elektryczną. Dziś postaramy się omówić temat korzystnej dla rolników ulgi inwestycyjnej. Co dokładnie daje rolnikom i kiedy możemy z niej skorzystać?

Co to jest ulga inwestycyjna w podatku rolnym?

Zgodnie z treścią art.13 Ustawy o podatku rolnym, podatnik płacący podatek rolny, który zdecydował się na inwestycję w odnawialne źródła energii, w tym np. instalację fotowoltaiczną, może skorzystać z przysługującej mu ulgi inwestycyjnej. Oznacza to, że posiada możliwość odliczenia od podatku rolnego aż 25% wartości środków zainwestowanych w OZE. W rezultacie przykładowy gospodarz inwestujący sumę 100 000 zł, ma możliwość odliczenia 25 000 zł poniesionych kosztów w podatku. Niewątpliwie jest to bardzo korzystne rozwiązanie, pozwalające Inwestorowi na modernizację swojego gospodarstwa.

 

Gdzie należy zgłosić ulgę inwestycyjną?

Wniosek o udzielenie odliczenia od podatku znajdziemy w Urzędzie Miejskim. W tej sprawie wydawana jest przez wójta / burmistrza / prezydenta miasta decyzja. W związku z tym, należy pamiętać aby złożyć wniosek do organu odpowiedzialnego za terytorium na którym wykonaliśmy inwestycję. Ulga dotyczy wyłącznie podatników płacących podatek rolny od gruntów położonych na terenie tej samej gminy, w której została dokonana inwestycja.

Ile mamy czasu na skorzystanie z ulgi inwestycyjnej?

Warunkiem uzyskania odliczenia jest przedstawienie rachunków lub faktur dokumentujących wykonane inwestycje w OZE. Okres, przez jaki możemy rozliczyć ulgę inwestycyjną, wynosi maksymalnie 15 lat. Zgodnie z wytycznymi ulga zostaje przyznana wyłącznie po zakończeniu całości inwestycji.

Odliczenie 25% a inne formy dofinansowania (Mój Prąd, Agroenergia)

Inwestor decydujący się na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej dla swojego gospodarstwa, nie może skorzystać z dodatkowych form dofinansowania. Podsumowując, jeżeli inwestycja zostanie wsparta ze środków publicznych, takich jak dotacja Mój Prąd czy Agroenergia, rolnik nie będzie mógł złożyć wniosku o ulgę podatkową.

 

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok? Planując zakup pompy ciepła, musimy wybrać rodzaj urządzenia. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, dlatego warto przed zakupem poszukać o nich informacji w Internecie. Polacy coraz częściej decydują się na pompy ciepła powietrze-woda i tu właśnie pojawia się pytanie: monoblok czy  split? Każda z opcji posiada swoje indywidualne […]

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki? Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce rośnie. W związku z tym, wielu Polaków jeszcze bardziej czekało na wejście w życie nowego programu dofinansowań. Komu przysługuje dotacja oraz jaki jest budżet programu? Na jaką kwotę możemy liczyć i do kiedy potrwa nabór? W poniższym artykule znajdziesz […]

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać? Jeżeli planujemy zakup pieca do naszego domu. Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o samym materiale opałowym, jakim jest pellet. Kupując u zaufanych producentów mamy gwarancje ekologicznego oraz wydajnego paliwa. Godnym uwagi jest fakt, iż materiał najczęściej jest produkowany z trocin drzewnych, które nie miały wcześniej praktycznie żadnego zastosowania. Granulat zostaje […]