Ulga termomodernizacyjna 2023 - uzyskaj zwrot

Ulga termomodernizacyjna 2023 – uzyskaj zwrot

W ostatnim okresie poniosłeś wydatki na modernizację swojego domu lub niebawem zamierzasz rozpocząć takie inwestycje? Dobrze się składa! W artykule dowiesz się jak odzyskać dużą część wydanych pieniędzy na poczet przedsięwzięcia, czym jest ulga termomodernizacyjna i jakie inwestycje podlegają odliczeniu. Skorzystaj z ulgi termomodernizacyjnej i otrzymaj do 16 960 zwrotu z podatku!

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna określana jest jako ulga remontowa czy ulga podatkowa. Dzięki niej możesz odliczyć od podatku dochodowego, koszty poniesione na inwestycje związane z modernizacją budynku mieszkalnego. Jak podaje Ministerstwo Finansów, w 2022 r. skorzystało z niej około 594 000 podatników.

Kto może skorzystać z ulgi i jakie są warunki?

Osoba, która chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego, w którym dokonano modernizacji. Prace związane z inwestycją muszą się zakończyć w ciągu 3 lat od jej rozpoczęcia. Ulga przeznaczona jest dla podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej, opłacają ryczałt ewidencjonowany lub opłacają podatek według jednolitej stawki 19%. Kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodzie (przychodzie) podatnika za rok podatkowy, podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat.

Jakie inwestycje mogę odliczyć?

Koszty, które kwalifikują się do ulgi, mogą zostać poniesione na zakup urządzeń, materiałów, jak i usług. Uldze podlegają inwestycje takie jak:

– ocieplenie domu jednorodzinnego, w tym: murów, poddasza i dachu, jak również wymiana drzwi i okien;
– wymiana źródła ciepła, ale i grzejników czy instalacji grzewczej. Zakup i montaż klimatyzacji również może zostać uwzględniony, o ile posiada ona funkcję grzania;
– odnawialne źródła energii w postaci instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła;
– zakup i wymiana elementów instalacji grzewczej, ale także prace związane z przyłączem do sieci;
– demontaż starego, nieefektywnego źródła ciepła i elementów instalacji grzewczej.

Jakie kwoty podlegają odliczeniu?

W ramach ulgi termomodernizacyjnej możesz obniżyć swój roczny dochód o 53 000 zł.  W przypadku małżeństw, w którym oboje z małżonków są współwłaścicielami nieruchomości, kwota wynosi 106 000 zł. Maksymalna suma, jaką możesz otrzymać w ramach zwrotu podatku to 16 960 zł.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze

Uzyskałeś dotację z programu Czyste Powietrze i chciałbyś skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Jedno nie wyklucza drugiego, ponieważ zmieniono ustawę z dnia 9 listopada 2018 r. o podatku dochodowym i zryczałtowanym (Dz. U. poz. 2246). Co więcej, dotacja i ulga termomodernizacyjna są niezależne od siebie. Za to obie formy wspierają usprawnienie izolacji cieplnej budynków mieszkalnych, dlatego też można je ze sobą łączyć.

Podsumowanie

Ulga remontowa jest niezwykle korzystną możliwością dla osób mających wysokie dochody i rozpoczęły lub mają zamiar rozpocząć prace związane z podwyższeniem izolacji w swoim domu. Możliwość odliczenia do 53 000 zł na osobę czy do 106 000 zł dla małżeństw pozwoli Ci zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.

Jeżeli jeszcze nie podjąłeś działań związanych z termomodernizacją swojego domu, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w przedsięwzięciu. Pozyskamy dotację na eko inwestycję i załatwimy formalności związane z ulgą podatkową.

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok? Planując zakup pompy ciepła, musimy wybrać rodzaj urządzenia. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, dlatego warto przed zakupem poszukać o nich informacji w Internecie. Polacy coraz częściej decydują się na pompy ciepła powietrze-woda i tu właśnie pojawia się pytanie: monoblok czy  split? Każda z opcji posiada swoje indywidualne […]

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki?

Moje Ciepło 2022 – Komu przysługuje i jakie są warunki? Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce rośnie. W związku z tym, wielu Polaków jeszcze bardziej czekało na wejście w życie nowego programu dofinansowań. Komu przysługuje dotacja oraz jaki jest budżet programu? Na jaką kwotę możemy liczyć i do kiedy potrwa nabór? W poniższym artykule znajdziesz […]

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać? Jeżeli planujemy zakup pieca do naszego domu. Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o samym materiale opałowym, jakim jest pellet. Kupując u zaufanych producentów mamy gwarancje ekologicznego oraz wydajnego paliwa. Godnym uwagi jest fakt, iż materiał najczęściej jest produkowany z trocin drzewnych, które nie miały wcześniej praktycznie żadnego zastosowania. Granulat zostaje […]