Panele fotowoltaiczne Kraków

Od kilka lat można obserwować rosnące zainteresowanie fotowoltaiką. Obecna moc polskich elektrowni słonecznych wynosi 4 GW. Nie jest to co prawda poziom szczególnie imponujący na tle innych krajów Unii Europejskiej, ale trzeba zaznaczyć, że w samym 2020 roku zostało uruchomione 2,4 GW nowych instalacji, czyli ponad połowa wszystkich aktualnie działających.

Pod względem wzrostu liczby instalacji fotowoltaicznych Polska posiada jeden z najlepszych wskaźników. Nic zresztą dziwnego, że coraz więcej osób prywatnych oraz przedsiębiorstw decyduje się na takie rozwiązanie. Korzystanie z paneli słonecznych wiąże się z wieloma korzyściami. Zarówno dla środowiska, jak i inwestora. Światło słoneczne należy do odnawialnych, powszechnie dostępnych źródeł energii. Jego przetwarzanie na prąd nie powoduje szkodliwych emisji do atmosfery, w przeciwieństwie do spalania węgla, ropy czy gazu. Właściciel instalacji ma natomiast zapewnioną niezależność elektryczną. Ma również pewność, że rachunki za zużywaną energię elektryczną zmaleją o co najmniej kilkadziesiąt procent. Po stronie minusów trzeba wpisać wysoki koszt inwestycji, który nie zwróci się prędko. Można jednak skorzystać z któregoś z licznych programów dofinansowania. To tylko jeden ze środków, jakimi organizacje rządowe zachęcają do przejścia na ekologiczne źródła energii. Inne to zmniejszenie liczby formalności oraz zezwolenie na magazynowanie nadwyżek wyprodukowanego prądu.

Fotowoltaika Kraków: czy to się opłaca?

Mieszkańcy Krakowa znajdują się w naprawdę dobrej sytuacji. W południowo-wschodniej części kraju panuje zdecydowanie najlepsze nasłonecznienie. W największym mieście Małopolski wynosi ono średnio 1100 kWh/m2. A jak wiadomo, im więcej słońca, tym bardziej wydajna okazuje się instalacja fotowoltaiczna. Właśnie dlatego tak szybko przybywa paneli słonecznych w Krakowie. Efektywność fotowoltaiki kraków zależy jednak od tego, czy ogniwa zostaną zwrócone we właściwym kierunku oraz pod odpowiednim kątem. W najlepszej sytuacji będą osoby dysponujące budynkiem o spadzistym dachu. Skierowanym w stronę południa, gdzie w ciągu dnia nie pada duża ilość cienia.. Warto jednak pamiętać, że współczesne instalacje potrafią pobierać energię także w pochmurne dni, gdy światło jest rozproszone, jednak produkują wówczas mniej prądu. Dlatego dobrze, by docierały też ostrzejsze promienie słońca, równoważąc okresy mniejszego poboru.

Opłacalność zależy także od wielkości instalacji. Odpowiednia ilość ogniw pozwala wytworzyć ilość prądu wystarczającą na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną, a nawet na magazynowanie nadwyżki. W ten sposób można się cieszyć praktycznie darmowym prądem, a nawet czerpać z niego zyski. Oczywiście, dopiero wtedy, gdy nastąpi zwrot inwestycji, czyli przeważnie po 10-12 latach. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet mała instalacja przynosi korzyści w postaci niższych rachunków.

Panele słoneczne Kraków: kiedy najlepiej w nie zainwestować?

W zasadzie każdy moment wydaje się dobry, by przejść na ekologiczną energię z własnej mini elektrowni. Cóż, niekoniecznie. Na pewno nie ma sensu inwestować w to rozwiązanie, jeśli nie zużywa się wiele prądu. Wynika to stąd, że im mniejsza instalacja, tym proporcjonalnie wzrasta cena za panele, co z kolei oznacza dłuższy czas zwrotu kosztów. Instalacje fotowoltaiczne to długofalowe inwestycje, dlatego nie opłaca się ich rozpoczynać, jeśli w ciągu kilku najbliższych lat planuje się remont dachu lub przeprowadzkę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy obecność paneli ma podnieść wartość nieruchomości, z której się wyprowadza. W przeciwnym razie najlepiej poczekać do czasu, aż zamieszka się w nowym miejscu lub zakończy prace remontowe. Przeszkodą może być też sytuacja, gdy dysponuje się jedynie dachem, na który pada wiele cienia lub skierowanym w stronę północy. Jak już wspomnieliśmy, takie czynniki zmniejszają efektywność paneli fotowoltaicznych. Opisane trudności dotyczą jednak niewielkiej części inwestorów, a w przypadku pozostałych wystarczy dysponować odpowiednim budżetem, by w dowolnym momencie rozpocząć taką inwestycję.

Gdzie kupić panele fotowoltaiczne w Krakowie?

Gdy już podejmie się decyzję o instalacji paneli słonecznych, w kolejnym kroku warto poszukać odpowiedniej instalacji, ekipy zajmującej się montażem, a także postarać się o dofinansowanie. Najlepiej skorzystać z usług doświadczonej firmy, która kompleksowo zajmie się wszystkimi etapami prac. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W branży działamy od 2013 roku, co pozwoliło zebrać nam ogromną wiedzę, a o poziomie naszych usług świadczy zadowolenie dotychczasowych Klientów. Zajmujemy się dostarczaniem i montażem zestawów fotowoltaicznych wysokiej jakości. W razie potrzeby służymy pomocą w zakresie uzyskania dofinansowania lub kredytu. Przed nawiązaniem współpracy przeprowadzamy darmowy audyt, dzięki któremu będziemy w stanie zaproponować najlepsze, indywidualnie dobrane rozwiązanie. Jeśli szukasz godnych zaufania specjalistów od fotowoltaiki w Krakowie, prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego lub skorzystanie z podanego numeru telefonu