Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Osoby budujące swoje wymarzone cztery kąty, w pewnym momencie stają pod ścianą. Moment ten pojawia się w chwili, gdy trzeba podjąć decyzję odnośnie wyboru źródła ogrzewania. Decyzja ta nie należy do najłatwiejszych z racji obecnych cen paliw opałowych, jak również wahań dostępności na rynku. Ponadto, obecnie wybór źródeł ciepła dla domu jest ogromny. Co więcej, przyszłych i obecnych użytkowników ogranicza fakt, że system grzewczy musi spełniać odpowiednie normy emisji CO2. Mówiąc krótko, powinien być ekologiczny, ale również wydajny, aby zapewnić w domu odpowiednią temperaturę. Z racji wymienionych czynników, częstym wyborem inwestorów jest pompa ciepła, która wypada bardzo korzystnie na tle innych systemów grzewczych. Jednakże, w tym miejscu rodzi się pytanie ile prądu zużywa pompa ciepła i czy rzeczywiście się opłaca?

Czym jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła to nowoczesny i ekologiczny system grzewczy. Służy nie tylko do ogrzewania gospodarstw domowych, ale także do podgrzewania wody użytkowej. Zasada działania jest dosyć prosta, urządzenie pobiera energię z zewnętrznego otoczenia i oddaje ją do instalacji C.O.

Na rynku obecnie dostępnych jest kilka rodzajów pomp. Obecnie funkcjonują pompy gruntowe oraz powietrze-woda. Najpopularniejszą pompą na rynku jest przedstawiony drugi wariant i to niej przyjrzymy się w dalszej części artykułu. Urządzenie to za pomocą energii pobranej z powietrza zasila układ centralnego ogrzewania. Dodatkowo warto wspomnieć, że wysokotemperaturowe pompy ciepła współpracują poprawnie z ogrzewaniem podłogowym, jak również z grzejnikami.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Wskazanie dokładnej kwoty inwestycji jest nie tyle, co niemożliwe, a bardzo utrudnione. Na finalną cenę urządzenia wpływa m.in: moc grzewcza pompy, zużyta armatura podczas montażu, czy też wykonana instalacja elektryczna służąca do wpięcia urządzenia. Aby ją określić, Inwestor musi podać wiele czynników zmiennych odnośnie zastosowanych elementów termoizolacyjnych.

Pamiętajmy jednak o programach dofinansowań na zakup i montaż pompy ciepła. Nowoczesne domy stawiające na ekologiczne źródła ogrzewania, mogą liczyć na finansowe wsparcie z programu “Moje Ciepło”. Co więcej, częściowy zwrot inwestycji należy się także tym, którzy wymieniają stare źródło ciepła w swoim domu na energooszczędną pompę ciepła – program Czyste Powietrze.

Ile zapłacę za prąd używając pompy ciepła Heiztechnik?

Poniższa tabela przedstawia zużycie energii w przypadku pompa ciepła Calla Verde firmy Heiztechnik. Wartości przyjęte w zestawieniu oparte są o oficjalne dane zawarte w karcie katalogowej producenta. Roczne zużycie energii przez wskazane urządzenie może się różnić w zależności od budynku oraz poziomu jego termoizolacji. Wspomniana analiza dotyczy nowo wybudowanych budynków z wykonanym poprawnie ociepleniem.

Moc grzewczaZużycie roczne prądu w kWhCena przy stawce 0,8 zł/kWh
5kW35002800 zł
7kW40003200 zł
9kW45003600 zł
12kW52004160 zł
14kW58004640 zł
16kW74005920 zł
18kW80006400 zł
20kW85006800 zł

Czy pompa ciepła się opłaca?

Porównajmy poszczególne materiały opałowe w opozycji do zużycia prądu przez pompę ciepła, biorąc pod lupę ilość “spalanego” paliwa, ich cenę i poniesiony koszt w sezonie grzewczym. Ceny paliw zawarte w tabeli są przyjętą wartością, które mogą się różnić w poszczególnych rejonach Polski.

Rodzaj paliwa/ilość zużywanego paliwa2 t4 t6 t
węgiel kamienny (3 tys. zł/t)6 tys. zł12 tys. zł18 tys. zł
pellet drzewny (2,5 tys. zł/t)5 tys. zł10 tys. zł15 tys. zł
ekogroszek (3,5 tys. zł/t)7 tys. zł14 tys. zł21 tys. zł

Podsumowanie analizy

Powyższe tabele obrazują koszty ponoszone przez użytkowników za sezon grzewczy. Po przeanalizowaniu ich, można pokusić się o wniosek, że obecnie to pompa jest jednym z najtańszych źródeł ciepła. Pomimo wydatku na inwestycję, zwrot z niej będzie znacznie szybszy, aniżeli w przypadku tradycyjnego systemu ogrzewania.

Obserwując tegoroczną sytuację na rynku odnośnie cen paliw, ich dostępności, norm regulujących emisję CO2, podjęli Państwo decyzję. Wybór padł na pompę ciepła. Co teraz? Jaki model wybrać, jaką moc grzewczą? Na te i inne pytania chętnie odpowie nasz Doradca, a także pomoże w dopasowaniu odpowiedniego urządzenia.

Tel.: 882 125 032
E-mail.: kontakt@wojtmar.com.pl

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów