Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Jaką pompę ciepła wybrać? Split czy Monoblok?

Planując zakup pompy ciepła, musimy wybrać rodzaj urządzenia. Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań, dlatego warto przed zakupem poszukać o nich informacji w Internecie. Polacy coraz częściej decydują się na pompy ciepła powietrze-woda i tu właśnie pojawia się pytanie: monoblok czy  split? Każda z opcji posiada swoje indywidualne wady i zalety. Dużym plusem tego systemu grzewczego jest elastyczność zastosowania, dzięki czemu montaż może odbyć się zarówno w małym domu jednorodzinnym, jak i na terenie dużej firmy. Jeżeli więc myślisz nad zmianą ogrzewania, zachęcam do przeczytania poniższego artykułu. Znajdziesz w nim wiele wartościowych treści oraz dowiesz się więcej o pompach ciepła typu monoblok i split.

Dlaczego warto zainteresować się pompami ciepła?

Metody działania pomp powietrze-woda opierają się na pobieraniu ciepła z powietrza, które następnie trafia do wymiennika. Urządzenie przetwarzana ciepło na energię, które ogrzewa wodę wykorzystywaną do ogrzewania pomieszczeń i zbiornika CWU. Pompy ciepła Calla Verde z naszej oferty charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną A+++, wysoką wydajnością i komfortem pracy. Urządzenie jest wysoko ekologiczne, ponieważ emituje bardzo małe ilości CO2 i nie generuje żadnych odpadów. Współczynnik COP świadczący o efektywności spalania, w przypadku pomp ciepła  Heiztechnik typu monoblok, jest bardzo wysoki i gwarantuje kilkukrotnie większą efektywność od pieców korzystających z tradycyjnego paliwa. Zwiększa to z pewnością bezpieczeństwo, ponieważ nie używa się paliw stałych typu węgiel czy drewno. Ze względu na nowoczesny wygląd oraz kompaktowy rozmiar, urządzenie idealnie wpasuje się do każdej kotłowni, podnosząc jednocześnie wartość nieruchomości.

Zalety pompy ciepła typu monoblok

Dużą zaletą pomp ciepła typu monoblok jest szczelność. Producenci wykonują w fabryce wszystkie połączenia gazowe, w związku z tym ryzyko popełnienia błędów instalatorskich podczas montażu znacząco spada. Heiztechnik również dokładnie zaizolował termicznie i akustycznie wnętrze urządzenia, dzięki czemu korzystanie z tych urządzeń jest bezpieczne i komfortowe. Warto dodać, iż producenci swoje jednostki zewnętrzne oraz wewnętrzne nie łączą łatwopalnymi gazami, a wodą. Montaż więc nie wymaga od instalatora uprawnień F-gazowych. Wysoki współczynnik COP znacznie przyczynił się do rosnącej popularności monobloków w Polsce za sprawą wzorowej wydajności i niezawodności. Jednak warto dodać, iż urządzenia te są trochę droższe od pomp ciepła typu split. Spowodowane jest to bardziej skomplikowaną konstrukcją oraz wykorzystaniem wygodniejszych dla użytkownika rozwiązań.

pompa-ciepla-heiztechnik-calla-verde-szydlowek-szydlowiec-radom

Split – wady i zalety

Decydując się na pompę ciepła typu split, bierzemy pod uwagę niższą cenę oraz zmniejszenie ryzyka uszkodzenia pompy podczas kilkudniowej przerwy w dostawie prądu. W takim przypadku wykorzystując wbudowane gazy przy temperaturze poniżej -20 st. C, nie ma ryzyka przemarznięcia pompy. Natomiast warto mieć na uwadze coroczne kontrole szczelności i nałożony wymóg rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów. Warto również dodać, iż producenci  w przypadku pomp ciepła typu split montują sprężarkę w jednostce wewnętrznej. Wpływa to na komfort użytkowania, ponieważ urządzenie momentami może być głośne. Ponadto, do montażu splitów wymaga się od Instalatora uprawnień F-gazowych a sam montaż jest bardziej skomplikowany. Urządzenia te głównie zachęcają swoją ceną, która jest podyktowana m. in. łatwiejszą produkcją. Jednak musimy się liczyć z tym, iż rząd objął splity dozorem technicznym, który skutkuje corocznym kosztem od 500 zł do nawet 1000 zł na wspomniane wcześniej kontrole szczelności. Montażyści również w przypadku pomp ciepła typu split muszą wykonać dużo więcej pracy, niż jest to w monoblokach. Z tego względu ryzyko wystąpienia błędu oraz nieszczelności znacząco się zwiększa.

pompa-ciepla-bukow-malopolskie-lg-split

Podsumowanie

Oba rozwiązania posiadają swoje mocne i słabe strony. W przypadku monobloków musimy się liczyć z wyższą kwotą zakupu oraz odpowiednio zabezpieczyć jednostkę przed ewentualnym zamarznięciem. Natomiast splity, pomimo że są tańsze, to stanowią większe wyzwanie dla instalatora oraz generują w późniejszym okresie wysokie, regularne koszty związane z corocznymi kontrolami szczelności.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, zachęcam do kontaktu z naszymi Doradcami. Odpowiedzą na każde pytanie oraz bezpłatnie wykonają wycenę przyszłej inwestycji.
Tel.: 882 125 032
E-mail.: kontakt@wojtmar.com.pl

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów