Zmiany w programie Czyste Powietrze

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Zmiany w programie Czyste Powietrze

W przyszłym roku możemy spodziewać się zmian w programie “Czyste Powietrze”. Będą dotyczyły zwiększenia dotacji dla najuboższych obywateli. Modyfikacja ma być odpowiedzią na rosnące ceny prądu i paliw grzewczych. Jak poinformował Paweł Mirowski – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dofinansowanie dla pojedynczej inwestycji może przekroczyć nawet 100 tys. zł.

Program “Czyste Powietrze” – co to jest?

Program Czyste Powietrze to rządowy projekt, którego celem jest zniwelowanie emisji gazów cieplarnianych, poprzez wymianę źródeł ciepła. Aby zrealizować postawione założenia – poprawa jakości powietrza, przeznaczono na program 103 mld zł. Beneficjentami dotacji mogą zostać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, jak również wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Ile dofinasowania można otrzymać w 2022 r.?

W tym roku, osoby ubiegające się o dotacje mogły skorzystać z 3 dostępnych opcji. Wszystko zależało od rodzaju inwestycji, jak również od dochodów. W pierwszym wariancie beneficjenci mogą otrzymać do 30 tys. zł, zaś intensywność dofinansowania wynosi 30-50%. Warunkiem jest roczny dochód Inwestora do 100 tys. zł. Druga część programu dotyczy wsparcia do kwoty 37 tys. zł, a intensywność w przedziale 60-75%. Aby móc skorzystać z tej części, dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w gospodarstwie jednoosobowym nie może przekroczyć 2 189 zł. W gospodarstwie wieloosobowym – 1 564 zł. Ostatni wariant – najwyższy, to dofinansowanie do 69 tys. zł i do 90% kosztów kwalifikowanych. Próg dochodu na osobę w gospodarstwie jednoosobowym nie może przekroczyć 1 260 zł, zaś w wieloosobowym 900 zł. Więcej na temat tegorocznych warunków programu, znajdą Państwo tutaj.

Jakie zmiany zajdą w programie Czyste Powietrze 2023?

W 2023 roku wystartuje kolejny nabór wniosków. Szczegółów programu póki co nie znamy. Jedyne informacje odnośnie zmian w programie Czyste Powietrze, dotyczą wysokości dotacji i warunków jej uzyskania. Nowa odsłona wsparcia na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizacji domu ma przewyższyć kwotę 100 tys. zł na inwestycję. Co więcej, wiceprezes Mirowski powiedział, że dzięki nowej odsłonie beneficjent będzie mógł wdrożyć nowoczesne rozwiązania. W konsekwencji, pozwolą one na zaoszczędzenie nawet 70 proc. kosztów konsumpcji energii elektrycznej. W związku z tym, najwyższa forma wsparcia, przeznaczona będzie dla Inwestora, który zdecyduje się na tzw. głęboką termomodernizację. Oznacza to, że przebudowa będzie musiała dotyczyć wymiany: drzwi, okien, docieplenia ścian, dachu i stropodachu.

Podsumowanie

Na chwile obecną, informacje podane powyżej są jedynymi, które są oficjalne. Monitorujemy dalsze zmiany jakie zajdą, a prawdopodobnie wydarzy się to w przyszłym miesiącu. W przypadku naszej firmy żadnych zmian nie przywidujemy. Nadal będziemy do Państwa dyspozycji w kwestii składania wniosków i pomocy w ich wypełnianiu. Kompleksowo zajmiemy się tematem pozyskania dofinansowania w programie Czyste Powietrze.

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów