Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jaki rodzaj pelletu wybrać?

Jeżeli planujemy zakup pieca do naszego domu. Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o samym materiale opałowym, jakim jest pellet. Kupując u zaufanych producentów mamy gwarancje ekologicznego oraz wydajnego paliwa. Godnym uwagi jest fakt, iż materiał najczęściej jest produkowany z trocin drzewnych, które nie miały wcześniej praktycznie żadnego zastosowania. Granulat zostaje sprasowany pod wysokim ciśnieniem i jest średnicy od 6 do 8 milimetrów, a długość nie powinna przekraczać 3 cm. Pellet jest to przede wszystkim paliwo stałe charakteryzujące się wysoką kalorycznością. Cechuje się również dużym komfortem oraz czystością w użyciu. Spalając, wydziela przyjemny leśny zapach, podczas gdy ilość pozostałego popiołu jest znikoma.

Co to jest pellet?

Paliwo stałe, jakim jest pellet, posiada wiele ekologicznych oraz finansowych zalet. W związku z tym wysoka wartość energetyczna (przynajmniej 16%) i wartość opałowa (minimum 4.6 kWh/kg), przyczynia się do zwiększenia oszczędności. Z pewnością trzeba się wystrzegać produktów z nawet małą ilością niepotrzebnych dodatków. Dobrej jakości pellet podczas spalania nie wytwarza toksyn szkodliwych dla zdrowia. Dodatkowo sztuczne dodatki mogą powodować zmniejszenie kaloryczności oraz zanieczyszczenie urządzenia. Długoterminowe spalanie takiego paliwa, może skłonić producenta do odebrania nam gwarancji i doprowadza do możliwej awarii pieca.

Jak wybrać dobrej jakości pellet

Dobrej jakości pellet to gwarancja oczekiwanej efektywności oraz zadbania o piec. Wybierając paliwo stałe do naszego kotła, warto zadbać o jakość produktu. Obecność certyfikatów DIN PLUS lub EN Plus 1 gwarantuje nam bezpieczeństwo oraz zadbanie o każdy szczegół. Najważniejszymi parametrami pelletu, na które powinniśmy, zwrócić uwagę są:

  • Kaloryczność, najlepiej powyżej 18,4 MJ/KG
  • Wilgotność pelletu- maksymalnie 10%
  • Wartość opałowa- Powyżej 5 kWh/kg
  • Zawartość popiołu- powinna oscylować poniżej 0,7%

Wystrzegaj się słabej jakości produktu.

Warto wiedzieć, jak rozpoznać niekoniecznie najlepszej jakości pellet. Charakteryzuje się on przede wszystkim wolnym oraz mało efektywnym spalaniem. Zwróćmy również uwagę na obecność pyłu w worku. Powoduje on zanieczyszczenie w pomieszczeniu i może wnikać do organizmu użytkownika. Ilość popiołu pozostała po procesie spalania jest także bardzo istotna, ponieważ nie powinna być większa niż 5 kilogramów z wykorzystanej 1 tony paliwa. Granulki w workach klasyfikowanych producentów nie kruszą się oraz posiadają naturalny kolor i przyjemny drzewny zapach.

Podsumowanie

Pellet jest to przyszłościowe i ekologiczne paliwo stałe, z którego może korzystać każdy z nas.  Dlatego mam nadzieję, iż informacje w tym artykule są dla Ciebie przydatne oraz wartościowe. Zachęcam również do skontaktowania się z naszymi Doradcami. Opowiedzą oni o kotłach na pellet firmy Heiztechnik, oraz bezpłatnie wykonają wycenę inwestycji.

kotly-na-pellet-czyste-powietrze

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów