Współczynnik COP i SCOP dla pomp ciepła

Współczynnik COP i SCOP dla pomp ciepła

Współczynnik COP i SCOP

Stojąc przed wyborem odpowiedniej pompy ciepła dla swojego domu, na pewno pojawi się u nas pytanie: czym jest współczynnik COP i SCOP? Dziś postaramy się wyjaśnić tajemnicze znaczenie tych skrótów ściśle związanych z tematem pomp ciepła.

Nawiązując do tematu, najkrócej można określić te dwa skróty jako wartości określające efektywność pracy systemu grzewczego w określonych warunkach. Co odróżnia od siebie te dwa wyrazy?

COP –  co możemy się z niego dowiedzieć ?

Współczynnik COP określa wydajność i efektywność pompy ciepła. Jeszcze niedawno korzystając z tradycyjnego ogrzewania, tzn. węgla czy drewna, mieliśmy do czynienia ze sprawnością na poziomie mniejszym niż 1. Wynikało to z powodu straty energii podczas procesu spalania, który miał miejsce w palenisku. Jako efekt tego działa otrzymywaliśmy znacznie mniejszą ilość energii cieplnej, niż wytwarzało samo paliwo podczas spalania. Od momentu pojawienia się pomp ciepła sytuacja uległa całkowitej zmianie, za sprawą wykorzystywania OZE do wytwarzania ciepła w budynkach. W przeciwieństwie do pieców, pompy ciepła, takie jak oferowana przez nas Calla Verde, korzystają z 2 źródeł energii.

Główna energia cieplna pozyskiwana jest z otaczającego urządzenie powietrza. Natomiast pozostała energia pobierana jest z sieci elektrycznej. Warto zauważyć, że ilość energii pobieranej z atmosfery jest nawet kilkukrotnie wyższa od wykorzystanej energii elektrycznej w całym procesie. Taki stosunek pobranej energii czyni obecnie pompy ciepła najtańszym w eksploatacji z dostępnych obecnie systemów grzewczych jakie możemy zainstalować w swoim domu.

Jak obliczyć współczynnik COP ?

Ilość ciepła dostarczonego do wnętrza budynku jest równa sumie energii, którą pozyskamy za pomocą odnawialnych źródeł energii oraz energii elektrycznej potrzebnej do zasilania wbudowanej sprężarki w jednostce zewnętrznej oraz pozostałych elementów systemu. Poniżej prezentujemy przykład oraz schemat, który pozwoli nam zobrazować proces wyliczania COP.

Wspolczynki-cop-scop-pompa-ciepla-heiztechnik

Przykładowa pompa ciepła potrzebuje do wytworzenia ciepła:
2 kW energii z sieci energetycznej
10 kW energii z odnawialnych źródeł (np. otaczającego powietrza)
2 kW + 10 kW = 12 kW – suma energii zużyta przez pompę ciepła podczas pracy
10 kW / 2 kW = 5Współczynnik COP

COP a SCOP, jaka jest różnica?

Reasumując, skrót COP mówi nam o tym, ile energii z otoczenia oraz energii elektrycznej pobrała nasza jednostka do wytworzenia ciepła. Natomiast współczynnik SCOP informuje nas o tym, ile prądu zużyje nasz system grzewczy przez określony okres czasu. Jest to sposób na wyliczenie kosztów, jakie będzie generował nasz dom podczas okresu grzewczego.

Poniżej prezentujemy przykładowe wyliczenie kosztów ogrzewania za pomocą pompy ciepła powietrze – woda:
– Dom o powierzchni: 160 m2
– Zapotrzebowanie energetyczne budynku: 15 970 kWh/rok
– Zużycie energii elektrycznej przez cały system ogrzewania: 5 000 kWh/rok

SCOP= 15 970 kWh / 5 000 kWh = 3,19

Jeżeli policzymy stawkę za energię elektryczną na poziomie 0,70 gr to:
5 000 * 0,70 = 3 500 zł/rok – tyle wyniesie nas ogrzewanie domu o powierzchni 160m2 przez okres 1 roku.

Podsumowując wszystkie zawarte przez nas informacje dotyczące współczynnika COP i SCOP, decydując się na montaż pompy ciepła w swoim domu, powinniśmy zwrócić uwagę na urządzenia z jak najwyższym wynikiem wspomnianych współczynników. Odpowiedni wybór pompy ciepła pozwoli nam zapewnić komfort cieplny dla wszystkich domowników, nie generując wysokich kosztów na rachunkach za prąd. Ponadto warto zwrócić uwagę, że możemy dodatkowo zniwelować rachunki za ogrzewanie w prosty sposób: po pierwsze – stosując prawidłowe ocieplenie budynku, po drugie – sprawdzając poprawną szczelność okien , czy po trzecie – kontrolując pracę wentylacji z odzyskiem ciepła.


		
Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów