Czyste Powietrze+ w 2022 roku. Dla kogo i na jakich warunkach?

Czyste Powietrze+ w 2022 roku. Dla kogo i na jakich warunkach?

Czyste Powietrze Plus w 2022 roku. Dla kogo i na jakich warunkach?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się na kontynuacje programu dofinansowań „Czyste Powietrze”. Program ma na celu przede wszystkim wsparcie finansowe osób wymieniających stare, nieefektywne źródło ciepła i będzie kontynuowany aż do 2029 roku. Po uruchomieniu 15 lipca br. nowej odsłony „Czyste powietrze +”, beneficjenci mogą liczyć na wsparcie nawet do 79 tysięcy złotych z opcją prefinansowania przedsięwzięcia. Oznacza to, że dotacja zostanie wypłacona na konto firmy Wykonawczej, a beneficjent opłaca jedynie niepokrytą część inwestycji. Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Do kogo jest skierowany program?
  • Na jaką kwotę dopłaty można liczyć?
  • Jak wysoką przedpłatę możemy uzyskać?
  • Czy jest możliwość połączenia Czystego Powietrza z innymi formami wsparcia finansowego?

Do kogo jest skierowany program Czyste Powietrze?

NFOŚiGW skierował program Czyste Powietrze do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Beneficjenci, którzy dokonali już wymiany źródła ciepła, w dalszym ciągu mogą wnioskować o dotację na termomodernizację budynku. Należy również wiedzieć, że program wyklucza budynki podłączone do sieci gazowej.

Na co mogę uzyskać dotację?

Głównym założeniem programu Czyste Powietrze jest wymiana nieefektywnych źródeł ciepła oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną, jednak jednym z warunków koniecznym do spełnienia, jest wymiana nie ekologicznego ogrzewania.

Wysokość kwoty dofinansowania

W ramach programu, osoby składające wniosek o dofinansowanie, zostały podzielone na 3 grupy klasyfikacji: podstawowa, podwyższona oraz najwyższa. Kwota dopłaty oraz grupa do której się zaliczamy, jest zależna od wysokości dochodów.

Podstawowy poziom dofinansowania

Osoby z pierwszej grupy mogą liczyć na maksymalne dofinansowanie w wysokości do 30 000 złotych. W podanym progu ubiegając się o dotacje, roczny dochód beneficjenta nie może przekraczać więcej niż 100 000 zł.

Podwyższony poziom dofinansowania

Do drugiej grupy zaliczają się osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 1564 zł (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 2189 zł (w gospodarstwie jednoosobowym). Beneficjenci zaliczający się do tej grupy, mogą ubiegać się o dotację w dwóch formach:

  • Standardową ścieżką, gdzie dofinansowanie wypłacane jest na rachunek bankowy beneficjenta po zrealizowaniu inwestycji, wówczas maksymalna kwota wynosi do 37 000 złotych.
  • W formie prefinansowania, gdzie dofinansowanie wypłacane jest w dwóch częściach na rachunek bankowy Wykonawcy – zaliczka na poczet realizacji zadania i pozostała wartość dotacji po udokumentowaniu wykonanej inwestycji, wówczas maksymalna kwota wynosi do 47 000 złotych.

Najwyższy poziom dofinansowania

Dochód miesięczny beneficjentów z tej grupy nie powinien przekraczać 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Tak jak w poprzedniej grupie, beneficjenci mogą ubiegać się o dotację w dwóch formach:

  • Standardową ścieżką, gdzie dofinansowanie wypłacane jest na rachunek bankowy beneficjenta po zrealizowaniu inwestycji, wówczas maksymalna kwota wynosi do 69 000 złotych.
  • W formie prefinansowania, gdzie dofinansowanie wypłacane jest w dwóch częściach na rachunek bankowy Wykonawcy – zaliczka na poczet realizacji zadania i pozostała wartość dotacji po udokumentowaniu wykonanej inwestycji, wówczas maksymalna kwota wynosi do 79 000 złotych.

Możliwość przedpłaty w ramach rozszerzenia Czyste Powietrze Plus

Od 15 lipca 2022 roku nastąpiła istotna zmiana w programie dotacji. Dotyczy to nowych wnioskujących, którzy dopiero będą starać się o dofinansowanie. W nowym naborze będą mieli możliwość składania wniosków o uzyskanie prefinansowania w ramach rozszerzenia programu, czyli Czyste Powietrze+. NFOŚiGW skierował nowe rozwiązanie do osób wnioskujących o podwyższony poziom oraz dla rodzin o niższych dochodach z 3 grupy. Godnym uwagi jest fakt, iż przedpłata w wysokości 50% dotacji, będzie wypłacana bezpośrednio na konto Wykonawcy.

Czyste Powietrze + a ulga termomodernizacyjna

Składając wniosek w ramach programu Czyste Powietrze, warto również wziąć pod uwagę inne formy wsparcia finansowego. Obecnie istnieje możliwość połączenia programu Czyste Powietrze z Ulgą Termomodernizacyjną. W związku z tym istnieje możliwość odliczenia poniesionych wydatków w PIT, pomniejszonych o wysokość otrzymanej dotacji.

Łatwy sposób na formalności?

Zaufaj naszym Specjalistom. Pomogliśmy już setkom osób pozyskać dofinansowanie w ramach różnych programów dotacyjnych, między innymi Czyste Powietrze, Mój Prąd, Moje Ciepło. Zajmiemy się za Ciebie wszystkimi formalnościami, przygotujemy listę dokumentów do skompletowania, wypełnimy wnioski -zarówno o dofinansowanie, jak i o rozliczenie przedsięwzięć i wyślemy wszystkie niezbędne dokumenty do właściwego WFOŚiGW. Jednocześnie po złożeniu wniosku, będziemy Cię na bieżąco informować o przebiegu przyznania dopłaty.

Podsumowanie

Nowa edycja programu Czyste Powietrze została rozbudowana o istotną opcję prefinansowania inwestycji. Z logicznego punktu widzenia jest to z pewnością atrakcyjne dla osób, które nie mogły sobie pozwolić na termomodernizację oraz wymianę starego pieca z własnych środków finansowych. Dodatkowym atutem tej edycji jest podwyższenie stawek dla dwóch ostatnich progów dofinansowania. W dobie rosnącej inflacji jest to istotna zmiana, która ułatwi ekologiczną przemianę naszych domów i mieszkań.

Więcej na temat dofinansowania można dowiedzieć się u naszych Doradców. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji pod numerem 882 125 032.

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów