Jak działa magazyn energii w domu jednorodzinnym?

Jak działa magazyn energii w domu jednorodzinnym?

Jak działa magazyn energii w domu jednorodzinnym?

Nowoczesne magazyny energii umożliwiają przechowywanie prądu w momencie, gdy produkcja energii z paneli fotowoltaicznych przewyższa zużycie. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie wykorzystać ją podczas zmroku bądź w sytuacji awaryjnej, gdy zabraknie zasilania z sieci. Energia elektryczna wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne, w pierwszej kolejności trafia do aktywnych urządzeń, a następnie bezstratnie ładuje magazyn energii. Dzięki temu rozwiązaniu, do momentu powrotu zasilania, energia w domu zostanie podtrzymana, a aktywne urządzenia nie zostaną wyłączone. Zwiększymy w ten sposób autokonsumpcję wyprodukowanej przez nas energii, a do zakładu energetycznego trafi tylko mała część produkcji.

Jak dobrać magazyn energii?

W celu doboru odpowiedniej pojemności magazynu musimy w pierwszej kolejności podsumować nasze potrzeby związane z konsumpcją energii. W tym celu należy uwzględnić specyfikację odbiorników do których zaliczamy: urządzenia AGD, RTV oraz oświetlenie i inne urządzenia zużywające energię. Następnie wykorzystując dane o zużyciu i zapotrzebowaniu energetycznym budynku, jesteśmy w stanie wstępnie dobrać pojemność urządzenia. Korzystając z magazynu energii zapewnimy sobie awaryjne zasilanie. W rezultacie przełoży się to na większą niezależność energetyczną.

Najważniejszą jednak kwestią jest bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego, aby spać spokojnie, warto wybrać magazyn energii, który posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Przeprowadzone testy jakości świadczą o niezawodności produktu oraz zapewniają wykorzystanie tylko odpowiednich podzespołów. Dodatkowo niewielki rozmiar urządzenia pozwala umieścić baterię praktycznie w każdym miejscu.

Rodzaje akumulatorów w urządzeniach magazynujących

Litowo – żelazowo-fosforowe Kwasowo – ołowiowe
Możliwość rozładowania do 90% pojemności

Najbezpieczniejsze na rynku

Długa żywotność – nawet 6 000 cykli życia

Wysoka sprawność – do 95%

Brak efektu pamięci

Odporne na zimno

Niska sprawność – do 60%

Możliwość rozładowania tylko do 50%

Baterie z efektem pamięci

Wymóg umieszczenia w wentylowanym pomieszczeniu

Dofinansowanie na magazyn energii.

Rząd za pomocą programów dofinansowań promuje oraz wspiera ekologiczne rozwiązania. W ramach programu Mój Prąd 4.0 mamy możliwość uzyskania dotacji na magazyn energii oraz instalację fotowoltaiczną. Łącząc oba rozwiązania istnieje możliwość pozyskania nawet do 15 500 zł wsparcia. Warto więc skorzystać z takiej opcji finansowania, ponieważ budżet programu wynosi aż 350 mln złotych. Dodatkowo Ulga Termomodernizacyjna umożliwia obniżenie kwoty inwestycji o 12% w ramach zmniejszenia podatku dochodowego. Więcej informacji o rządowych dotacjach oraz uldze znajdziesz na naszej stronie w zakładce Dotacje i Ulga Termomodernizacyjna.

Podsumowanie

Magazyny energii to przyszłościowe rozwiązanie, które zdobywa coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. Możliwość magazynowania własnej energii, aby wykorzystać ją w nocy lub sytuacji awaryjnej, jest bezsprzecznie dużym ułatwieniem dla domowników. Dodatkowo obecna możliwość pozyskania aż 15 500 zł dofinansowania w przypadku zakupu instalacji fotowoltaicznej wraz z baterią magazynującą energię jest korzystną opcją dla Inwestora.

 

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów