System zarządzania energią HEMS/EMS. Co to jest i jak działa?
Żyjemy w czasach ciągłego rozwoju, podczas którego niepotrzebnie cierpi środowisko wokół nas. Sytuacja pogarsza się, ponieważ produkcja energii w tradycyjny sposób, wiąże się z emisją szkodliwych gazów. Skutkuje to zmianami klimatu oraz negatywnym wpływem na stan zdrowia mieszkańców planety.
Rozwiązaniem na to są coraz popularniejsze systemy zarządzania energią HEMS (Home Energy Management System) i EMS (Energy Management System), które mają za zadanie maksymalnie zoptymalizować zużycie energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej. Wspomniane urządzenia również posiadają duży wpływ na zmniejszenie rachunków za prąd, ponieważ większa część wyprodukowanej energii znajduje zastosowanie w codziennym użytkowaniu.
Jak działają systemy HEMS/EMS?
Systemy zarządzania energią to nowoczesne urządzenia, które razem z falownikiem stanowią główny punkt transmisji danych w budynku. Urządzenia odpowiadają za monitoring produkcji oraz zapis informacji dotyczących zużycia energii. Następnie wykorzystując wykonane analizy, system odpowiednio optymalizuje oraz rozprowadza energię w taki sposób, aby zwiększyć autokonsumpcję i osiągnąć ustalone cele.
Warto zapoznać się z tematem systemów zarządzania HEMS/EMS, szczególnie jeśli rozliczamy się w systemie Net-Billing. Instalacja fotowoltaiczna w tym przypadku zasila wszystkie urządzenia w momencie jej produkcji, a następnie nadwyżki wyprodukowanej energii sprzedajemy do sprzedawcy energii elektrycznej za cenę ustaloną na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).
Ze względu na to, warto korzystać z urządzeń o dużym poborze mocy, typu pralka lub bufor ciepła w ciągu dnia, gdy produkcja energii jest największa. Wpłyniemy dzięki temu na zużycie prądu oraz sprawimy, iż dom stanie się dużo bardziej energooszczędny.
Zalety systemów zarządzania energią
Korzystając z systemu zarządzania energią, odpowiednio rozprowadzamy energię oraz uzyskujemy regularne analizy, które pozwalają nam stale osiągać świetne wyniki w kwestii oszczędności energii.
Głównymi zadaniami systemów HEMS/EMS oraz zaletami wynikającymi z ich pracy jest:
- Optymalizacja i kontrola przepływu energii.
- Lepsze wykorzystanie energii z instalacji fotowoltaicznej.
- Zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.
- Zarządzanie dystrybucją prądu.
- Monitoring płynności pod kątem kosztów i zapotrzebowania.
Dofinansowanie w programie Mój Prąd 4.0
Rząd bardzo mocno wspiera inwestycje w ekologiczne rozwiązania. W ramach programu Mój Prąd 4.0, decydując się na system zarządzania energią w zestawie z instalacją fotowoltaiczną oraz magazynem energii lub ciepła mamy możliwość uzyskania wysokich dotacji. Jednak warto wiedzieć, iż kwoty dofinansowań na system zarządzania energią HEMS/EMS nie mogą być większe niż 3 000 zł i nie powinny przekraczać 50% kosztów inwestycji. Warto zaznaczyć, że decydując się na inwestycję, sumujemy kwoty dofinansowań z każdego urządzenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać dopłatę w wysokości nawet 20 500 złotych.
Serdecznie zapraszamy do wizyty na naszego bloga, gdzie znajdziemy wiele szczegółowych oraz istotnych treści z branży OZE. Dodatkowo w dedykowanym artykule Mój Prąd 4.0 – co warto wiedzieć o dofinansowaniu? zawarte są najważniejsze informacje oraz warunki wzięcia udziału w programie.