Kotły na słomę

Kotły na słomę

Koszty ogrzewania w obecnych czasach to jeden z największych wydatków każdego przedsiębiorcy. Rosnące ceny paliw takich jak węgiel czy ekogroszek przyczyniły się do wzrostu zainteresowania alternatywnymi rozwiązaniami. W obecnej sytuacji na ratunek przychodzi tanie i ogólnodostępne biopaliwo w postaci słomy.

kotly-na-slome-jak-dzialaja

Jak działa kocioł na słomę?

Oferowane przez nas kotły na słomę są urządzeniami cyklicznymi. Oznacza to, że aby rozpocząć proces spalania, należy najpierw załadować komorę pieca odpowiednią ilością paliwa (w przypadku naszych urządzeń są to okrągłe lub kwadratowe baloty słomy). Po uzupełnieniu surowca należy ręcznie odpalić dostarczone paliwo, a następnie zamknąć drzwi kotła i uruchomić automatykę sterującą pracą wbudowanych dmuchaw.

W ciągu kilku godzin pracy ciepło z komory spalania zostaje przekazane do zbiornika buforowego, skąd następnie rozchodzi się na cały układ centralnego ogrzewania. Po zakończeniu całego procesu spalania następuje wygaszenie kotła. Aby rozpocząć ponownie cykl grzewczy, należy załadować koleją dawkę paliwa oraz dokonać rozpalenia wewnątrz kotła.

Do kogo skierowane są kotły na słomę?

dla firm

Zacznij generować oszczędności w swoim biznesie dzięki zastąpieniu tradycyjnych paliw. Wybierając kocioł na słomę, otrzymujesz nowoczesne i najtańsze źródło ciepła.

dla rolnictwa

Słoma to obecnie jeden z najtańszych surowców w gospodarstwie. Dzięki zastosowaniu naszych kotłów każdy rolnik może zamienić ten odpad w ogromną dawkę energii cieplnej.

dla instytucji

Urzędy, szkoły oraz inne instytucje to ogromne powierzchnie do ogrzania każdego roku. Decydując się na montaż naszego kotła, masz możliwość ograniczyć wydatki do minimum.

Jakie są zalety ogrzewania słomą?

Głównym surowcem stosowanym w kotłach Heiztechnik jest słoma sprasowana w kostki o wymiarach: 40cm x 40cm x 80cm, lub w kształcie bel o rozmiarach: 120cm x 120cm oraz 150cm x 120cm. Wielkość oraz ilość użytych bel są uzależnione od konkretnego modelu kotła, oraz jego mocy. Godnym uwagi jest fakt, że słoma jest odnawialnym oraz powszechnie dostępnym materiałem. 

Kocioł na węgiel

Wartość energetyczna paliwa: od 18,8 do 29,3 MJ/kg
Zapotrzebowanie na sezon grzewczy: 1 000 ton
Cena za 1 tonę: 3 000 zł
Dostępność: ograniczona

Koszt za sezon grzewczy: 3 000 000 zł

Kocioł na słomę

Wartość energetyczna paliwa: od 14,3 do 15,2 MJ/kg
Zapotrzebowanie na sezon grzewczy: 2 000 ton
Cena za 1 tonę: 200 zł
Dostępność: duża

Koszt za sezon grzewczy: 400 000 zł

Realizacja kotła Q Max Agro o mocy 1MW

W sierpniu 2022 roku nasza firma dokonała realizacji zamówienia na kocioł o mocy 1 MW na rzecz gospodarstwa ogrodniczego.
Kocioł dostosowany jest do spalania słomy w formie okrągłych balotów o średnicy 150 x 120cm. Jednocześnie w palenisku można umieścić aż 3 takie baloty.

Docelową rolą zespołu kotłów z serii Q MAX AGRO od Heiztechnik będzie zasilanie w energię cieplną ponad 2 hektarów szklarni, służących do uprawy róż. Energia wytworzona w procesie spalania słomy zostaje przekazana do przylegającego zbiornika buforowego, po czym trafia do systemu centralnego ogrzewania na powierzchni całego gospodarstwa.

Kotły na słomę w naszej ofercie:

kociol-na-slome-q-plus-agro-heiztechnik

Q PLUS AGRO

Moc 110 kW

kociol-na-slome-q-plus-b-agro-heiztechnik

Q PLUS AGRO B

Moc 150 - 300 kW

kociol-na-slome-q-max-agro-heiztechnik

Q MAX AGRO

Moc 300 - 1 000 kW

Jak długo pali się balot słomy?

 

Koszt ogrzewania oraz czas spalania uwarunkowany jest jakością używanej słomy. Dla większości rolników, zajmujących się uprawą zbóż – słoma jest surowcem ubocznym. Składowymi ceny surowca są opłaty belowania oraz transportu, które sprawiają, iż koszt jednego balotu słomy wynosi ok. 70 zł.

Natomiast czas spalania balotu w kotle na słomę wynosi od 2 do 4 godzin. W związku z szybkim spalaniem paliwa – energia wytworzona w kotle musi zostać zmagazynowana w zbiorniku buforowym, skąd następnie zostaje przekazywana do instalacji centralnego ogrzewania w gospodarstwie lub firmie.

wartosc-energetyczna-sloma-paliwo-piece-kotly-na-slome

Słoma jako BIOpaliwo przyszłości?

Słoma przez wiele lat była uznawana jako odpad podczas procesu pozyskiwania ziarna, wraz z rozwojem technologii zyskała ogromną wartość. Nic w tym dziwnego, ponieważ ten surowiec charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną. Godnym uwagi jest fakt, że energia pozyskana z 1kg słomy (o wilgotności 15%) wynosi 14,3MJ. Dla porównania taką samą ilość energii znajdziemy w 0,8kg drewna opałowego lub 0,4m3 gazu ziemnego.

Kolejną zaletą tego biopaliwa jest niska zawartość siarki oraz wytwarzanego popiołu w porównaniu do węgla kamiennego. Ponadto pozyskany z procesu spalania popiół, można wykorzystać ponownie w gospodarstwie jako nawóz mineralny.