Instalacja fotowoltaiczna, na dachu czy na gruncie?
Decydując się na zakup własnej instalacji, przed każdym Inwestorem pojawia się pytanie: gdzie najlepiej umiejscowić panele fotowoltaiczne?
W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę obecny stopień zalesienia oraz występujący z tego powodu cień, ponieważ może on znacząco wpływać na zmniejszenie produkcji energii elektrycznej. Mając do wyboru instalację dachową lub gruntową powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na wady, jak i zalety obydwu rozwiązań. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać najlepszą dla nas formę umiejscowienia instalacji.
Zalety montażu fotowoltaiki na gruncie.
Ze względu na większą swobodę nakierowania instalacji w stronę południową, rozwiązanie naziemne jest coraz częściej wybierane przez Inwestorów. Wiąże się to jednak z koniecznością rozsądnego zagospodarowania terenu wokół domu, ponieważ montując instalację na gruncie, musimy liczyć się z wykorzystaniem dużej ilości miejsca. W rezultacie konieczne jest zaplanowanie przyszłych modernizacji już przed montażem elektrowni słonecznej. Warto dodać również, iż podczas rozbudowy instalacji na gruncie nie ogranicza nas rozmiar dachu. Niestety, takie rozwiązanie ciągnie ze sobą dodatkowe koszty budowy konstrukcji wspornej. Warto wiedzieć, że najlepsze konstrukcje zbudowane są z ocynkowanej stali w połączeniu z aluminium. Wykorzystanie tych materiałów zapewnia wysoką odporność na korozję oraz działanie czynników zewnętrznych. Godnym uwagi jest również fakt, iż instalacja naziemna zapewnia większy przepływ powietrza, co przekłada się na optymalne chłodzenie modułów. Takie warunki sprzyjają efektywnej pracy naszej elektrowni nawet w najgorętsze letnie dni.
Zalety montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu.
Montaż na dachu jest bardzo powszechny, ponieważ posiada wiele plusów. Jednym z nich jest brak konieczności budowy konstrukcji pod instalację, co znacząco obniża koszt inwestycji. Jest to również dobra alternatywa dla osób, które posiadają niewielkie podwórko, ponadto instalacja zlokalizowana na dachu budynku nie zajmuje tak dużej powierzchni jak rozwiązanie naziemne, a sam montaż modułów zazwyczaj jest dużo szybszy i łatwiejszy. W przeciwieństwie do montażu fotowoltaiki na ziemi, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że moduły zostaną zacienione przez sąsiadujące drzewa czy budynki. Jest jednak wiele czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed montażem paneli na naszym dachu. Przede wszystkim, czy:
- Ilość wolnego miejsca na dachu jest wystarczająca
- Czy planujemy w przyszłości modernizację dachu
- Kąt nachylenia dachu jest odpowiedni do pracy systemu (optymalny kąt to ok. 40°)
- Połać dachowa jest skierowana na południe, aby uzyskać największą produkcję
Podsumowanie
Miejsce montażu elektrowni słonecznej zależy od indywidualnych warunków i preferencji każdego Inwestora. Zachęcamy do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy bezpłatnie pomogą w analizie warunków jakimi Państwo dysponują i dobiorą najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo odpowiedzą na każde pytanie oraz wykonają bezpłatną wycenę inwestycji. Zadzwoń: 882 125 032.