Jak dobrać odpowiednią moc pompy ciepła?
Prawidłowy dobór mocy naszej pompy ciepła jest bardzo ważny. Dobrze dobrane urządzenie zapewnia maksymalny komfort cieplny, gwarantuje zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych ale przede wszystkim dłuższą żywotność urządzenia, dlatego jest to kluczowy element przy wycenie inwestycji. Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania naszym Specjalistom, którzy dokładnie przeanalizują wszystkie czynniki oraz indywidualnie dobiorą moc pompy ciepła do potrzeb Inwestora. Jednak na początku warto samemu zapoznać się z tematem i zwrócić uwagę na najważniejsze parametry.
Czym kierować się podczas wyboru mocy?
Przy doborze mocy pompy ciepła trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych danych, dotyczących m. in:
- Zapotrzebowania na ciepło w naszym budynku
- Powierzchni budynku
- Wysokości rocznego zużycia wody
- Średniej rocznej temperatury w naszej okolicy
- Grubości zastosowanego w domu ocieplenia
Zbyt duża moc pompy ciepła
Dobierając za dużą moc urządzenia znacząco zwiększamy koszty – zarówno zakupu samej pompy ciepła jak i eksploatacji, ponieważ urządzenie większej mocy zużywa więcej prądu. To dopiero początek naszych wydatków. Konieczne również będzie zwiększenie zasobnika na ciepłą wodę użytkową (C.W.U.) oraz zapewnienie odpowiedniego przepływu wody w instalacji C.O.. Zmniejszy się również sama wydajność urządzenia, ponieważ odczujemy spadek współczynnika COP.
Skutki doboru za małej mocy pompy ciepła
Dobranie niewystarczającej mocy również bardzo negatywnie wpływa na nasze urządzenie. Przede wszystkim zwiększają się koszty eksploatacyjne, ponieważ sprężarka szybciej się zużywa. Pracując podczas niższych temperatur na zewnątrz, urządzenie bardzo traci swoją wydajność. Grzałka elektryczna włącza się dużo częściej, jednocześnie generując wyższe koszty za energię elektryczną.
Jakie jest zapotrzebowanie cieplne naszego domu?
Ważnym aspektem jest ocieplenie naszego budynku mieszkalnego. Jeżeli termoizolacja jest odpowiednia, to z pewnością pozwoli to nam na wybór niższej mocy pompy ciepła. Przekłada się to na zmniejszenie poboru prądu oraz znaczne zwiększenie oszczędności pieniędzy. W zależności od właściwości termoizolacyjnych jesteśmy w stanie oszacować zapotrzebowanie budynku na ciepło:
- Stary dom posiadający słabą izolację: 120 W/m2
- Budynek z poprawną izolacją cieplną: 70 W/m2
- Nowo wybudowany budynek z dobrą izolacją: 50 W/m2
- Dom niskoenergetyczny: 40 W/m2
- Budynek pasywny wyróżniający się doskonałą izolacyjnością: 10 W/m2
Wartość COP w doborze mocy pompy ciepła
Współczynnik COP określa wydajność oraz efektywność pompy ciepła. Energia pozyskiwana jest głównie z otaczającego powietrza, jednocześnie w małym stopniu pobierając ją z sieci energetycznej. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza na zewnątrz, wzrasta pobór prądu oraz zmniejsza się sprawność. Ze względu na to, warto spojrzeć, czy urządzenie posiada wysoki współczynnik COP, ponieważ świadczy on o wydajności i wysokiej klasie urządzenia.
Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej
Jeżeli oczekujemy, aby urządzenie utrzymywało ciepło, jednocześnie podgrzewając C.W.U., warto wziąć pod uwagę zwiększenie ewentualnej mocy pompy ciepła. Wykorzystanie ciepłej wody mierzy się w litrach oraz jest zależne od liczby domowników. Warto dodać, iż pompa Calla Verde firmy Heiztechnik, jest fabrycznie wyposażona w 250 litrowy zbiornik C.W.U. zapewniając tym samym komfort oraz wygodę. Przyjmuje się wartość, iż jedna osoba w domu wykorzystuje dziennie 50 litrów wody, co skutkuje wykorzystaniem 0.25 kW mocy. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy zwiększyć moc naszej pompy ciepła o minimum 1 kW.
Podsumowanie
Mam nadzieję, iż przybliżyłem Cię do doboru mocy swojej przyszłej pompy ciepła. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, zachęcam do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy odpowiedzą na każde pytanie oraz bezpłatnie wykonają wycenę przyszłej inwestycji. Serdecznie zapraszam do przeczytania innych artykułów o tematyce pomp ciepła, kotłów na pellet oraz instalacji fotowoltaicznych. Zawierają one wiele wartościowych informacji oraz przedstawiają zalety korzystania z odnawialnych źródeł energii.