Jakiej mocy fotowoltaikę wybrać do domu jednorodzinnego?

Jakiej mocy fotowoltaikę wybrać do domu jednorodzinnego?

Fotowoltaika dla domu.

Fotowoltaika zyskuje w ostatnim czasie na coraz większej popularności. Wynika to z promocji zielonej energii oraz pojawiających się wielu opcji dofinansowań. Jak działa fotowoltaika dla domu i jaką moc powinna mieć w przypadku domu jednorodzinnego – na te, jak również inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

Czym jest fotowoltaika?

Pod pojęciem fotowoltaiki kryje się proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Kluczową rolę odgrywają w nim panele fotowoltaiczne wykonane z krzemu, które poprzez przechwytywanie jednostek światła (fotonów) wprawiają w ruch elektrony tworząc energię elektryczną. Następnie prąd stały generowany przez panele słoneczne płynie do inwentera solarnego, gdzie zamieniany jest na prąd zmienny, który może zostać użyty w domu.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

W dużym skrócie instalacja fotowoltaiczna pozwala generować energię elektryczną ze słońca. Dzieje się tak dzięki odpowiednio zainstalowanym panelom słonecznym zamieniającym energię słoneczną w prąd stały, który następnie przekształcany jest w prąd zmienny wykorzystywany przez nas w domach. Panele fotowoltaiczne powinny być montowane w taki sposób, aby przechwytywały jak największą dawkę promieni słonecznych. Należy więc skierować je najlepiej na południe i umieścić na dachu budynku mieszkalnego bądź gospodarczego. Trzeba przy tym pamiętać, by nie znajdowały się w zaciemnionym miejscu.

Nadwyżka wygenerowanej przez panele energii elektrycznej rozliczana jest w formie bezgotówkowych opustów polegających na przekalkulowaniu energii oddanej i pobranej z sieci energetycznej w określonym stosunku. Inaczej mówiąc, posiadając własną instalację można wykorzystywać produkowaną przez siebie energię przez cały rok, a generowany naddatek „wypożyczać” zakładowi energetycznemu, który w ciągu roku musi „oddać” prąd, gdy zapotrzebowanie w naszym gospodarstwie na niego wzrośnie. Powodem zwiększonego poboru energii w domu może być na przykład uruchomienie dodatkowych urządzeń o dużej mocy.

Dowiedz się więcej w artykule: Na czym polega fotowoltaika?

Co zyskujemy dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej

Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej wiąże się z wieloma korzyściami. Główną są bez wątpienia oszczędności na rachunkach za prąd, ponieważ dzięki odpowiednio dobranej mocy instalacji możemy w 100% pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną, co pozwoli obniżyć koszty związane z zakupem prądu nawet o 90%. Własna instalacja fotowoltaiczna to także niezależność od stale rosnących cen energii elektrycznej.

Szacuje się, że zwrot kosztów własnej elektrowni słonecznej następuje po 8-10 latach, a biorąc pod uwagę żywotność instalacji, która wynosi ponad 30 lat, to zyski z takiej inwestycji mogą być naprawdę duże na przestrzeni lat. Warto też dodać, że system fotowoltaiczny jest samoobsługowy i ekologiczny, ponieważ panele nie generują żadnych zanieczyszczeń. Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego ponadto zwiększa wartość nieruchomości, co może mieć znaczenie dla osób, dla których dom jest inwestycją.

Jak dobrać moc paneli do domu jednorodzinnego

Generalna zasada doboru fotowoltaiki dla domu mówi o tym, że wielkość instalacji powinna być dostosowana tak, by energia wytworzona w ciągu całego roku nie była większa od rocznego zużycia. Dlatego przed etapem projektowania instalacji konieczne będzie określenie, ile prądu zużywamy w ciągu roku. Warto również wziąć pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania wynikający z zakupu nowych urządzeń.

Do obliczenia zużycia prądu wystarczą rachunki za prąd, to na ich podstawie możemy określić przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego. Musimy tylko pamiętać o uwzględnieniu zasad rozliczania energii w postaci opustów. Kolejnym etapem w doborze mocy paneli będzie określenie możliwości instalacyjnych paneli wynikających z powierzchni dachu, ekspozycji względem słońca czy kąta nachylenia. Przy mało korzystnej ekspozycji dachu konieczne będzie dobranie instalacji o większej mocy, aby w pełni pokryła ona zapotrzebowanie gospodarstwa na energię. Odpowiednio precyzyjne obliczenia, zakładające wykonanie pomiarów przestrzeni montażowej, należy powierzyć specjalistom, którzy zmierzą również dodatkowe elementy dachu mogące mieć wpływ na generowanie zacienień.

Czy wszystkie dachy nadają się do zainstalowania paneli?

Przed instalacją paneli należy wziąć pod uwagę kilka czynników związanych z konstrukcją dachu domu. Istotny jest materiał pokrycia, kąt nachylenia, powierzchnia dachu, wiek konstrukcji, a także orientacja dachu i jego zacienienie.

Panele fotowoltaiczne można montować na niemal każdym rodzaju pokrycia stosowanego obecnie na dachach – blachodachówkach, dachówkach ceramicznych, papie, goncie bitumicznym oraz eternicie. Do każdego stosuje się odpowiednie systemy mocowań. Ich rodzaje powinny być też dobierane do kąta nachylenia dachu.

Największa wydajność paneli osiągana jest przy kącie nachylenia dachu 20° – 40°. Istnieje również możliwość zastosowania odpowiedniej konstrukcji na dachach płaskich, wtedy konieczne będzie oparcie paneli na specjalnej konstrukcji.

Powierzchnia dachu ma wpływ na liczbę montowanych paneli. Przy czym warto zadbać o to, by jego wiek nie przekraczał pięciu lat, co ma związek z żywotnością paneli. Bardzo często dachy, na których mają zostać zainstalowane panele wymagają remontu, co może być kłopotliwe przy już zainstalowanych panelach. Tym bardziej, że ich żywotność szacowana jest na 20-25 lat. Lepiej więc zdecydować się najpierw na remont dachu, a dopiero potem na montaż paneli, co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z demontażem i ponownym montażem instalacji fotowoltaicznej.

Orientacja dachu ma bezpośredni wpływ na ilość generowanej energii. Przy orientacji na południe możemy liczyć na wygenerowanie największej ilości energii w ciągu dnia, jednak powierzchnie skierowane na zachód produkują najwięcej prądu po południu, kiedy zapotrzebowanie na energię jest największe. Można jednak zainstalować panele na powierzchniach skierowanych zarówno na wschód, jak i zachód, co pozwoli zmaksymalizować produkcję energii.

Duże zacienienie może obniżać efektywność działania paneli. Warto o tym pamiętać, jeśli dom postawiony jest wśród wysokich drzew mogących zakrywać panele. Dobrze jest wtedy pamiętać o regularnych przycinkach gałęzi.

Trudny dach z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną Firmy Wojtmar

Dofinansowania na fotowoltaikę

Fotowoltaika dla domu to korzystna inwestycja na długie lata. Dzięki dotacjom rządowym oraz różnym formom kredytowania, opcja zakupu fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego jest obecnie bardziej dostępna dla odbiorców. Najlepiej więc skontaktować się ze specjalistami, którzy zaproponują najbardziej korzystne rozwiązania, a także formy wsparcia finansowego.

Nasi doradcy wykonają bezpłatny audyt, pomogą pozyskać dofinansowanie, jak również przygotują dokumentację i zajmą się formalnościami w zakładzie energetycznym. Nasze realizacje wykonujemy na terenie całej Polski. Dzięki dużemu doświadczeniu oraz ekipie profesjonalnych montażystów możemy podjąć się każdego wyzwania oferując doskonale dobrany sprzęt wysokiej jakości.

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów