Czy instalacja rekuperacji powietrza się opłaca?

Czy instalacja rekuperacji powietrza się opłaca?

Czy instalacja rekuperacji powietrza się opłaca?

System rekuperacji staje się standardem w Polskich domach. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest fakt, że koszt instalacji wentylacji mechanicznej jest porównywalny do tej tradycyjnej – grawitacyjnej. Co więcej, rekuperator powietrza pozwala na oszczędzenie kosztów ogrzewania nawet do 60%. Spowodowane jest to tym, że urządzenie odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza. Dlatego też, wentylacja mechaniczna – rekuperacja to inwestycja, która przede wszystkim zwraca się w krótkim czasie, a dodatkowo poprawia jakość powietrza w Twoim domu. Podkreślić trzeba, że pompa ciepła i rekuperator mogą ze sobą współpracować, co pozwala na jeszcze większe zaoszczędzenie energii. Takie połączenie to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce w zakresie wentylacji z odzyskiem ciepła. Rekuperator cieszy się, również zainteresowaniem w upalne dni, ponieważ posiada funkcję chłodzenia. Rekuperacja latem jest szczególnie opłacalna, ponieważ pozwala na obniżenie temperatury wewnętrznej budynku bez konieczności włączania klimatyzacji.

Instalacja rekuperacji powietrza i jej zalety

Podstawową zaletą rekuperacji jest świeże powietrze bez zanieczyszczeń w każdym pomieszczeniu. Jak pokazują badania, stężenie CO2 w pomieszczeniach nie powinno przekraczać 1000 ppm. Pomiary wykazują niewątpliwie, niebezpieczny wzrost stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniach ze zwykłą wentylacją grawitacyjną do 2800 ppm. W związku z tym, rekuperacja ma niezwykle duży wpływ na zdrowie mieszkańców. Rekuperator świetnie odprowadza nadmiar wilgoci z powietrza, co zapobiega rozwoju grzybów i innych niepożądanych organizmów. Kolejną z zalet jest fakt, że urządzenie odzyskuje do 60% ciepła z wywiewanego powietrza. Co skutkuje oszczędnością na ogrzewaniu domu, w którym zainstalowana jest wentylacja mechaniczna. Urządzenie zapewnia stały dopływ świeżego i czystego powietrza do pomieszczeń, dzięki czemu domownicy odczuwają efekt rześkości. Ponadto, rekuperator zapobiega dostawaniu się do budynku brzydkim zapachom z zewnątrz, jak i oczyszcza wiewane powietrze ze smogu i drobnoustrojów. Reasumując, rekuperacja to komfort i bezpieczeństwo nie do uzyskania przy tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

Dotacja na rekuperacje

Program “Czyste Powietrze” jest rządowym programem wsparcia dla inwestycji mających na celu poprawę jakości powietrz. Projekt dotyczy nie tylko wymiany starych, nieefektywnych źródeł ogrzewania, ale i zakupu oraz montażu systemu wentylacji mechanicznej. Dofinansowanie na rekuperację mogą otrzymać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, jak również wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Najwyższa dotacja na instalację rekuperacji od 3 stycznia 2023 wynosi 16 700 zł.

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy rekuperator ścienny to dobry wybór?

  • Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywa rekuperator ścienny, potocznie – rekuperator w ścianie, który jest wygodny w montażu i może być dostosowany do potrzeb każdego pomieszczenia.

2. Jaki rekuperator wybrać?

  • Rekuperator jakiej firmy jest najlepszy? W Internecie znajdziemy ogromny wybór wszelakich marek. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, ale z pewnością warto korzystać z naszych ojczystych marek – Spiroflex. Polski rekuperator uważany jest za przodującego kandydata z kategorii urządzeń wentylacyjnych.

3. Jaki jest koszt rekuperacji?

  • Koszty rekuperacji są zależne od wielu czynników tj. wielkość budynku, zastosowanego systemu i stopnia skomplikowania montażu. Dla przykładu: koszt instalacji dla domu o powierzchni użytkowej 130 m – 160 m wyniesie ok. 28 000 zł.

Podsumowanie

W polskim prawie budowlanym istnieją zapisy o wymogach dotyczących wentylacji. Koszt instalacji wentylacji mechanicznej – rekuperacji jest identyczny do montażu tej tradycyjnej. Różnice występuje w momencie, gdy porównamy obie pod względem zalet. Szereg pozytywów, które niesie za sobą rekuperator jest bardzo zadowalająca i bezsprzecznie deklasuje wentylację grawitacyjną. Dlatego też, niedługo stanie się standardem w każdym domostwie. Skontaktuj się z nami, a nasz Doradca dobierze odpowiednie urządzenie do potrzeb Twojego domu. Co więcej, pomożemy Ci w pozyskaniu dotacji do 16 700 zł z programu Czyste Powietrze na montaż wentylacji mechanicznej.

Tel.: 882 125 032
E-mail.: kontakt@wojtmar.com.pl

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów