Czyste Powietrze 2023. Nowa edycja, wyższe dotacje, wiele zmian!

Czyste Powietrze 2023. Nowa edycja, wyższe dotacje, wiele zmian!

Czyste Powietrze 2023. Poznaj szczegóły programu!

W ubiegłym miesiącu, informowaliśmy o nadchodzących zmianach w Programie Czyste Powietrze. Na tamtą chwilę, wiadome było, że progi dofinansowań zostaną zwiększone. Po spotkaniu #TweetupKlimat, które dotyczyło planowanych zmian w rządowym programie oraz omawiano temat OZE – wiemy znacznie więcej. W zgromadzeniu wzięli udział m.in. Minister Klimatu i Środowiska – Anna Moskwa oraz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów – Paweł Mirowski. Podczas spotkania podano istotne informację na temat projektu Czyste Powietrze 2023. Poznaj szczegóły programu!

Progi dochodowe w programie Czyste Powietrze 2023

Styczniowa odsłona projektu Czyste Powietrze wyróżnia 3 progi dofinansowań, uzależnione od dochodów potencjalnych Beneficjentów:

  1.  podstawowy poziom dofinansowania – roczny dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 000 zł,
  2.  podwyższony poziom dofinansowania – przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, może wynieść maksymalnie 2 651 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego, dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 1 894zł.
  3. najwyższy poziom dofinansowania – miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, nie może przekroczyć 1 526 zł. Natomiast dla domostwa wieloosobowego, dochód maksymalny to 1 090 zł.

Wnioskodawco, jeżeli będziesz starał się o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania, musisz spełnić pewien warunek. Mianowicie, aby uzyskać jeden z wymienionych grantów, Twoim obowiązkiem jest załączenie zaświadczenia o dochodach. Otrzymasz je w gminie, w której zamieszkujesz.

Ile dofinansowania można uzyskać w programie Czyste Powietrze 2023?

Kwoty dotacji w edycji 3.0 uległy znacznemu podwyższeniu. Suma wsparcia finansowego, o które może ubiegać się Wnioskodawca, zależy od zakresu przedsięwzięcia. Jeżeli jest to kompleksowa termomodernizacja budynku wraz z mikroinstalacją PV, wtedy kwoty w stosunku do powyższych kategorii przedstawiają się następująco: 66 000 zł, 99 000 zł, 135 000 zł. Więcej informacji na temat wysokości dofinansowań znajdą Państwo na grafice poniżej, jak również na oficjalnej stronie programu Czyste Powietrze.

progi-wyskosc-dotacji-czyste-powietrze-2023
Grafika przedstawia wysokość dotacji, które można otrzymać w programie Czyste Powietrze 2023.

Od kiedy, do kiedy, dla kogo? – Czyste Powietrze 2023.

Edycja 3.0 projektu startuje już niebawem, dlatego też chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacjami, zwłaszcza, że znamy szczegóły programu Czyste Powietrze 2023. Nabór wniosków do nowej odsłony projektu rozpocznie się 3 stycznia 2023 roku. Potrwa on do 2029 roku, zaś podpisywanie umów z Wnioskodawcami do 31 grudnia 2027 roku.

Zmian nie dokonano w przypadku kryteriów odbiorców programu. Projekt kierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. Warto zaznaczyć, że jeżeli jeden obiekt podzielony jest na więcej niż dwie części mieszkalne, to wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Maksymalny podział budynku z wyodrębnionymi księgami wieczystymi wynosi 2 części mieszkalne.

Zmiany w programie Czyste Powietrze 2023. Co nowego?

Beneficjencie, jeżeli planujesz kompleksową termomodernizację od A do Z, musisz pamiętać o istotnej kwestii – audyt energetyczny. Musi go wykonać specjalista z odpowiednimi do tego uprawnieniami. Brzmi niezbyt zachęcająco? Bez obaw! Poniesione koszty za usługę uwzględnij w kosztorysie, a otrzymasz ich zwrot. Ponadto koszt audytu nie wlicza się do kwoty maksymalnego progu dotacji.

Kolejną zmianą w programie Czyste Powietrze 2023, jest możliwość złożenia 2 wniosków. Grantobiorco, w poprzedniej edycji uzyskałeś dotację na wymianę źródła ogrzewania? W nadchodzącej odsłonie możesz uzyskać wsparcie finansowe na termomodernizację budynku mieszkalnego.

Istotną modyfikacją jest kwestia kosztów kwalifikowanych. Dotychczas zrealizowane przedsięwzięcia były rozliczane w kwotach brutto. Od stycznia kosztami kwalifikowanymi są wydatki netto, a więc bez podatku VAT.

Planujesz wymianę urządzenia grzewczego lub gruntową termomodernizację?

Jeżeli zamierzasz wymienić “starego kopciucha” lub inne urządzenie grzewcze, które posiadasz na nowe, spełniające normy emisji CO2, możemy Ci w tym pomóc! Co więcej, dołożymy wszelkich starań, aby dotacja, o która dla Ciebie zawnioskujemy zrekompensowała poniesiony wydatek na zastąpienie obecnego źródła ciepła. Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz Doradca się z Tobą skontaktuje.

Tel.: 882 125 032
E-mail.: kontakt@wojtmar.com.pl

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów