Jak działa pompa ciepła powietrze – woda?

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda?

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda ?

Coraz częściej słyszymy z różnych mediów czy nawet swoich znajomych lub rodziny o pompach ciepła. Czym jest i jak działa pompa ciepła powietrze – woda ? To pytanie pojawia się na ustach tysięcy osób każdego dnia. Dziś postaramy się pomóc w zrozumieniu zasad działania urządzenia, jakim jest pompa ciepła powietrze – woda.

Jeżeli obecnie budujesz lub modernizujesz stary budynek, to na pewno stoisz przed pytaniem, jakie źródło ciepła jest dla Ciebie najlepsze? Właśnie w ten sposób najczęściej rozpoczyna się rozmowa na temat pomp ciepła. Nie oszukujmy się, jest to jeden z najpopularniejszych tematów obecnie w branży budowlanej oraz remontowej ostatnich miesięcy.

Jakie jest zadanie pompy ciepła powietrze – woda ?

Pompa ciepła powietrze – woda to urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii w celu ogrzania lub chłodzenia budynku. Dzięki energii pobranej z powietrza i czynnikowi chłodniczemu za pomocą sprężarki powstaje ciepło służące do ogrzania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Jak to wygląda w praktyce ?

Prezentujemy na poniższym schemacie:

jak-dziala-pompa-ciepla-powietrze-woda
Schemat pokazujący zasadę pracy pompy ciepła powietrze-woda.

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda?

Chociaż pompy ciepła od niedawna są na fali popularności, to ich system działania znany jest dla większości z nas. Od wielu lat choćby za sprawą lodówek czy klimatyzatorów mamy kontakt z urządzeniami, które działają tak samo jak pompa ciepła. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta i opiera się na pobieraniu zimnego powietrza z otoczenia budynku, by następnie zamienić je w docelową temperaturę wewnątrz budynku. Jest to zasada odwrotna do działania lodówki, która pobiera ciepłe powietrze ze środka komory i zamienia je na odpowiednie do przechowywania warzyw i artykułów spożywczych.

Praca pompy ciepła składa się z 3 następujących etapów:

– Pobrania energii w postaci zimnego powietrza z zewnątrz budynku,

– Reakcji chemicznej i fizycznej wewnątrz pompy ciepła,

– Dystrybucji ciepła do środka budynku w celu osiągnięcia odpowiedniej temperatury.

Z czego składa się konstrukcja pompy ciepła ?

Pompa ciepła, pomimo tego, że jest uznawana za nowość na rynku, to tak naprawdę jest bardzo prostym i dobrze znanym urządzeniem. Główne elementy pompy ciepła, to: sprężarka, skraplacz, parownik, zawór rozprężny, wentylator pobierający powietrze oraz system hydrauliczny rozprowadzający powstałe ciepło. Aby te wszystkie elementy mogły produkować energię cieplną, niezbędny jest czynnik roboczy.

Czynnik roboczy to inaczej ciecz chłodnicza krążąca wewnątrz zamkniętego układu. Jej zasada działania jest następująca: w niskiej temperaturze oraz niskim ciśnieniu czynnik pobiera ciepło z otoczenia. W układzie ciśnienie i temperatura gwałtownie wzrasta, po czym trafia do sprężarki, która zmienia jego postać na gazową. Dalej przewodami środek chłodniczy trafia do skraplacza, gdzie pobierane jest wytworzone ciepło na rzecz ogrzania pomieszczeń. Ostatnim etapem cyklu jest zawór rozprężny, który powoduje spadek ciśnienia oraz temperatury cieczy wewnątrz układu pompy ciepła. Ostatni etap powoduje rozpoczęcie kolejnego cyklu do początku, produkując tym samym ciepło na bieżąco.

Chcesz poznać nasze pompy ciepła od środka ? Zachęcamy do obejrzenia relacji z produkcji pomp ciepła w fabryce polskiej firmy Heiztechnik.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi zasada działania pompy ciepła stała się dużo prostsza do przyswojenia i pozwoliła poznać, jak łatwe w działaniu jest to nowoczesne źródło ciepła.
Jeżeli jednak dalej masz pytania odnośnie tego jak działa pompa ciepła powietrze – woda, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Nie przegap okazji

Skorzystaj z atrakcyjnej oferty Wojtmar i zainwestuj w przyszłość z ekologiczną energią

Pompa ciepła Hisense Hi-Therma, fotowoltaika, kocioł na pellet HIT Pellet

Więcej artykułów